24 Şubat 2021 tarihinde, Makedonya Türkiye Ticaret Odası (MATTO) 3. Ülkeler ile iş birliğinin geliştirilmesi kapsamında Azerbaycan Turizm Sektör temsilcileri ile “Makedonya ve Balkan Ülkelerinin Turizm Tanıtımı” adlı çevrimiçi toplantı gerçekleştirildi.

Toplantı Sn. Akkan Mahmut, MATTO Yönetim Kurulu Üyesi başkanlığında, Sn. Rüfet Hajiyev, Azarbaycan Seyahat Acentaları Birliği Başkanı ve Sn. Ruslan Guliyev, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Fahri Başkanı ve Azerbaycan Sağlık ve Termal Turizm Birliği Başkanı ve Azerbaycan İş Adamları Konfederasyon Yönetim Kurulu Üyesi Moderatörlüğünde gerçekleşti.

Toplantıya sektör temsilcisi üyemiz,  Sn. Cihangir Badem- Badem Tour sahibi, Sn.  İzzet SAVARYEGO Karaci Tours Genel Müdürü, Sn. Gökhan Ramazanoğlu – LIMAK SKOPJE LUXURY HOTEL Genel Müdürü, Sn. Uğur KELÇE – THY Üsküp temsilcisi ve Sn. Sercan Köse – DoubleTree by Hilton Skopje Genel Müdürünün katılımı yanısıra Azarbaycan’dan Sn.Rüfet Hajiyev, Azerbaycan Turizm Agenteleri Birliği Yönetim kurulu Başkanı, Sn. Ruslan Guliyev, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Fahri Başkanı ve Azerbaycan Sağlık ve Termal Turizm Birliği Başkanı ve Azerbaycan İş Adamları Konfederasyon Yönetim Kurulu Üyesi ve Azarbaycan’ın önde gelen en büyük seyahat acentalari katılım sağladı.

Dünya genelinde türüzm sektörü, pandemiye bağlı gelişmeler nedeniyle 2020’de sert gerileyen Turizminde aşı umutlarıyla birlikte 2021’de hareketlenme beklenirken; MATTO, Kuzey Makedonya ile Azarbaycan sektör temsilcileri toplantısı düzenleyerek, Başta Kuzey Makedonya olmakla birlikte komşu Balkan ülkelerinin turistik zenginliklerini Azarbaycan vatandaşları tanışmaları adına Azarbaycanın önde gelen turizm acentelerinin katılımları Makedonya ve Balkan Ülkelerinin Turizm tanıtımı yanısıra iki ülke arasında turizm sektörü başta olmak üzere işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin istişarelerde bulunuldu.

Sektör temsilcilerine göre, pandemi öncesi sektör performansının ancak yarısına işaret eden bu sayıların yeniden normale dönmesini 2021 sonu  2022 başında beklenmekte. Azarbaycan Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Sn. Rüfet Hajiyev, yaptığı değerlendirmede, “2021’de 2019’un yarısını hedefliyoruz. 2019 rakamlarının yarısını hedefleyecek şekilde başlıyoruz. Bu hedefe ulaşmada belirleyici birinci etkenin aşı uygulaması, ikinci etkenin de hem Kuzey Makedonya, hem de Azarbeycan’na turist gönderen ülkelerde vaka sayılarının gerilemesi olacağını belirttildi.

MATTO Yönetim Kurulu Üyesi Karaci Turs sahibi  Sayın Akkan MAHMUT, Aşı haberlerine karşın, belirsizliklerin hala devam ettiğini belirten MAHMUT, “2021 yılında sektörü çok daha çetin bir rekabetin yaşanacağı, pastanın küçüldüğü ancak bu pastadan pay kapmak için yarışanların çok daha agresiv olacağı yeni bir dönem bekliyor” diye konuştu. Başta Kuzey Makedonya olmakla birlikte komşu Balkan ülkelerinin turitlik zenginliklerini Azarbaycan türüstlerine ve turizim sektörüne büyük katkı sağlayacağı ifade edildi.

İkili ülke vatandaşlarının karlışıklı olarak Başta Kuzey Makedonya olmakla birlikte komşu Balkan ülkelerinin ve Azarbaycan’nın turistik zenginliklerini faydalanabilmeleri için mevcut imkanlar kapsamlı olarak ele alındı. Yapılan detaylı sunumdan memnun kalan Azarbaycan’ın önde gelen seyahat acentalari Kuzey Makedonya olmakla birlikte komşu Balkan ülkelerini turlarını Azarbaycan vatandaşlarına sunulacağını ve en kısa zamandan Azarbaycan turistlerin bu bölgeleri ziyaret edeceklerini ifade ettiler.

Bu toplantının bir sonraki aşaması en kısa zamanda Azerbaycan’ın turistik zenginlikleri tanıtımı Kuzey Makedonya seyahat acentaları yapılacaktır.

Önceki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 671 hasta tedavi ediliyor

Sonraki Haber

Zaharieva: Sofya, Üsküp’ün baskısına boyun eğmeyecek