Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, ülkede bu yıl yapılması planlanan nüfus sayımı ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Başbakan Zoran Zaev, Siyasi Sistem ve Toplumlar Arası İlişkiler Bakanlığı’nın yeni binası ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada nüfus sayımının acil bir ihtiyaç olduğunu ve planlandığı gibi 1-21 Nisan tarihleri arasında yapılacağına inandığını söyledi.

Sayım yasası olduğunu hatırlatan Zaev, “Söz konusu yasa kurumlar tarafından uygulanır ve zorunludur. Uyulmaması halinde cezalar vardır.” dedi.

18 yıl sonra ülkede nüfus sayımının olup olmayacağı konusunun gündemde olmasını “utanç verici” olarak nitelendiren Zaev, “Nüfus sayımı bir zorunluluk olduğu için ve Avrupa’da nüfus sayımı yapmayan tek ülke olduğumuz için yapılmalıdır. Somali ve bilmediğim başka ülkelerle birlikte (nüfus sayımı yapmadık).” ifadelerini kullandı.

Nüfus sayımının, ülkedeki siyasi partileri veya politikacıları listelemek değil, vatandaşların iyiliği için olduğunu kaydeden Zaev, “Muhalefet, iktidara geldiklerine yeni nüfus sayımı yapacağını söylüyor. Sıkıntı yok, çünkü 2031’de devlet tekrar sayım yapacak ve o zaman kimin iktidarda olacağını göreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Tütüncüler hükümet binası önünde protesto düzenledi

Sonraki Haber

Bulgaristan’da Pfizer/BioNTech aşısının ikinci parti dağıtımına başlandı