Bulgaristan Sağlık Bakanı Kostadinov Angelov, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Moderna Şirketinin koronavirüs (Covid-19) aşısının kullanımı ve AB ülkelerinde dağıtımına başlanması konusunda görüşünü en geç 6 Ocak tarihine kadar açıklayacak. Aşılama planında öngörülen her şey gerçekleşecek. Ayrıca üçüncü bir aşının kullanımı için izin bekliyoruz” diye kaydetti.

Bakanın ifadesine göre, şu anda Pfizer/BioNTech’in Covid-19 aşısının yeni partisinin ülkede toplam beş noktaya taşınması için organizasyon oluşturulmaya devam ediliyor. Prof. Dr. Angelov, “Bu beş noktaya kadar taşınması tamamlandıktan sonra diğer bölge sağlık müfettişliklerine aşı dağıtımına başlıyoruz, böylece salgınla mücadelede ön saflarda yer alan tüm hekimlerin aşılamasına devam edebileceğiz. Aşılamanın ilk aşamasını iki hafta içinde tamamlamayı umuyoruz. Daha sonra huzurevlerinde kalan yaşlıları ve ardından öğretmenleri de derhal aşılamaya başlayacağız” diye izah etti.

Bakan, “Şubat ve Mart aylarında daha fazla sayıda aşıya sahip olduğumuzda toplu aşılama kampanyası başlayacak. Toplu aşılamaya yaşlılarla başlayacağız” diye izah etti. Prof. Dr. Angelov, 1 Ocak’a kadar aşılananların dördünde ağrı, baş dönmesi ve hafif ateş gibi hafif ve orta dereceli yan etkilerin görüldüğünü bildirdi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Zaev: Sayım, Avrupa’da nüfus sayımı yapmayan tek ülke olduğumuz için yapılmalı

Sonraki Haber

VMRO DPMNE’den aşı miktarına tepki