Zaev: Makedon dili ve kimliği, müzakere çerçevesinde garanti altına alınmış ve böylece AB tarafından tanınmıştır

Kuzey Makedonya eski Başbakanı Zoran Zaev, AB üyelik sürecinde Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya yönelik vetonun kaldırılmasını öngören yenilenmiş Fransız teklifi hakkında konuştu.

Eski Başbakan Zoran Zaev, konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Makedon dili ve kimliğinin, müzakere çerçevesinde güvence ve garanti altına alındığını ve böylece AB tarafından tanındığını söyleyen Zaev, “Makedonya Hükümeti ile Bulgar Hükümeti’nin imzalayacağı protokol, çözülebilecek açık sorunları aşmanın yolunu açıklıyor. Batı Balkanlar gibi bir bölgenin barışı, istikrarı ve refahı için komşularla iyi ve dostane ilişkiler kurmak şarttır. Bu nedenle, hem Makedonya tarafındaki bizler hem de Bulgar tarafındaki meslektaşlarımız açık konuları kapatmak için birlikte çalışmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerde her iki tarafın da ulusal onurunu tam olarak korumanın çok önemli olduğunun da altını çizen Zaev, “Dostluk, iki taraf açık sorunları çözerken karşılıklı olarak birbirini önemsediğinde yaratılır ve kurulur.” dedi.

Makedon tarafının ulusal çıkarları tam ve yapıcı bir şekilde temsil etmek için gelecekte bu görüşmeler yoluyla garantiler ve yükümlülükler alacaklarından emin olduğu politikacılara sahip olduğunu kaydeden Zaev, “Tüm komşularımızla iyi ilişkiler Batı Balkanlar’ı güçlendirmekte ve işbirliği bizi bölge olarak tüm Avrupa ve dünya nezdinde ciddi bir faktör haline getirmektedir.” diye konuştu.

– Süreç

AB dönem başkanı Fransa tarafından Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki veto krizinin aşılması için bir teklif yapılmış, Makedonya tarafının söz konusu teklifin kendileri için kabul edilemez olduğunu açıklamasının ardından söz konusu Fransız teklifi yenilenmişti.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, yenilenen Fransız teklifinin kabul edip etmeyeceklerini ülkedeki siyasi parti, sivil toplum, medya ve vatandaşlarla yapacakları geniş katılımlı fikir alışverişinden sonra karar vereceklerini açıklamıştı.

Read Previous

Rama: Teklifi kabul edin, çünkü başka bir teklif olmayacak

Read Next

Uluslararası Srebrenitsa Boşnak Soykırımı Anma Koşusu, Bakırköy’de düzenlendi