Rama: Teklifi kabul edin, çünkü başka bir teklif olmayacak

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, AB üyelik sürecinde Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya yönelik vetonun kaldırılmasını öngören yenilenmiş Fransız teklifi hakkında konuştu.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Kanal 5 TV’ye verdiği röportajda, Üsküp’ün Avrupa entegrasyonunun önündeki engeli kaldırma önerisini kabul etmesi gerektiğini ve fırsatı kullanarak AB’nin kapısında 17 yıl daha beklenmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Rama, “Size kabul et diyorum, çünkü başka bir teklif olmayacak. Bu final. Bir 17 yıl daha AB’nin kapısında kalmanıza gerek yok. Kapı açılmalı ve böylece tüm konuları Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasında diyalog yoluyla tartışmak mümkün olacaktır.” diye konuştu.

Şimdi bir seçim yapma zamanı olduğunu belirten Rama, teklifi kabul etmemenin büyük bir hata olacağını çünkü ülkenin terk edileceği ve kimsenin bunu yapma iradesine sahip olmayacağı yönünde olduğunu ifade etti.

Makedonya’nın çekinceleri için dönem başkanı Fransa’nın büyük emek harcadığını kaydeden Rama, “Cumhurbaşkanı Macron’un tüm ağırlığını gece gündüz 48 saatte verdiğini ve onunla olan iyi ilişkim sayesinde, ayrıca sabrı, dayanıklılığı ve inatçılığıyla inanılmaz olan Bujar Osmani’ye teşekkür ettiğini söyleyebilirim. Yeni teklif nihaidir, bunun nihai olduğunu anlamalısınız ve bu kapıyı kabul etmenin ve açmanın zamanının doğru olduğuna ve kesinlikle doğru olduğuna inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

– Süreç

AB dönem başkanı Fransa tarafından Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki veto krizinin aşılması için bir teklif yapılmış, Makedonya tarafının söz konusu teklifin kendileri için kabul edilemez olduğunu açıklamasının ardından söz konusu Fransız teklifi yenilenmişti.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, yenilenen Fransız teklifinin kabul edip etmeyeceklerini ülkedeki siyasi parti, sivil toplum, medya ve vatandaşlarla yapacakları geniş katılımlı fikir alışverişinden sonra karar vereceklerini açıklamıştı.

Kuzey Makedonya ile Arnavutluk’un AB müzakerelerine başlayıp başlamayacakları birlikte karar verilecek. Fransız Teklifi’nin kabul edilip edilmeyeceği bu nedenden dolayı Arnavutluk’u da yakından ilgilendiriyor.

Read Previous

Mickoski: 4 nokta silinirse teklifi açık bir şekilde destekleyeceğim

Read Next

Zaev: Makedon dili ve kimliği, müzakere çerçevesinde garanti altına alınmış ve böylece AB tarafından tanınmıştır