Zaev-Gaşi görüşmesi sona erdi

Başbakan ve SDSM Genel Başkanı Zoran Zaev, Kuzey Makedonya’da yaşanan siyasi krizin giderilmesi ve mevcut hükümet çoğunluğunun artırılması amacıyla Alternativa Partisi Genel Başkanı Afrim Gaşi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Başbakan Zoran Zaev ve Alternativa Genel Başkanı Afrim Gaşi görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Zaev, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin çok önemli bir an ile karşı karşıya olunduğunu ve bunun Aralık ayında AB’nin uzun süredir devam eden vaadi olan AAB’ye katılım müzakerelerini başlatma ve ilk hükümetler arası konferansı planlama yönündeki büyük hedefe nihayet ulaşması beklentisi olduğunu söyledi.

Zaev, “Bu, ülkedeki herkesin sorumluluğunda olması gereken bir şey, çünkü Kuzey Makedonya’nın, istikrarsız olduğunu ve büyük kararların alınacağı koşullarda meclis çoğunluğunun kimde olduğu bilinmediği için AB’ye bahane bırakmak istemiyoruz.” dedi.

Hafta sonu boyunca hem SDSM’de hem de Alternativa’da ve aynı zamanda hükümet koalisyonundan ortaklarla görüşülmesi gereken birçok konunun tartışıldığını söyleyen Zaev, “Davetimiz, Alternativa’nın Hükümetin bir parçası olması içindir. Hedefimiz olağan seçimler, olağanüstü seçimler değil. Görüşmeler önümüzdeki hafta devam edecek. Bir şey öğrenir öğrenmez kamuoyunu bilgilendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerin hangi koşullar altında devam edeceği konusunda bilgilendirildiklerini kaydeden Zaev, “Önümüzdeki hafta onları bilgilendireceğiz. Hepimizin ülkenin Avrupa geleceğiyle ilgilenmesi gerekiyor ve bu, istikrarlı bir hükümete ve istikrarlı bir parlamento çoğunluğuna sahipsek mümkündür. Gelecekteki olası işbirliği, tam olarak program ilkelerine göre tanımlanacaktır. Konuştukça ve müzakere ettikçe bunları açıklayacağız.” şeklinde konuştu.

Zaev, “Sadece SDSM’den değil, aynı zamanda BDİ ve hükümetteki tüm ortaklardan da taviz vermeleri için herkesten tavizler bekleniyor. Bunların sonundaki karar hükümete girmek olabilir, girmemek de olabilir. Bu bana bugünkü toplantıda açıklandı. Ancak kararlar tarafların yetkilileri tarafından alınır.” değerlendirmesinde bulundu.

Alternativa’nın 4 milletvekili bulunuyor.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

Daha sonra SDSM MYK toplantısında alınan karar ile istifaların süresiz olarak ertelenmesi kararı alınmıştı.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Hükümete karşı yapılan güvensizlik oturumu Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi’nin oylama saatinde ortadan kaybolmasının ardından başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için en az 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Read Previous

Son 24 saatte 444 yeni vaka, 11 ölü

Read Next

Gashi: İki seçeneği de değerlendireceğiz