Başbakan ve SDSM Genel Başkanı Zoran Zaev, Kuzey Makedonya’da yaşanan siyasi krizin giderilmesi ve mevcut hükümet çoğunluğunun artırılması amacıyla Alternativa Partisi Genel Başkanı Afrim Gashi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Başbakan Zoran Zaev ve Alternativa Genel Başkanı Afrim Gashi görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Alternativa Başkanı Gashi, çoğunluğun Alternativa’yı nasıl gördüğü konusunda açık bir tartışma yaptıklarını, ancak önlerindeki iki seçeneğin – Hükümete katılma daveti veya muhalefette kalmanın argümanlar temelinde parti organlarında tartışılacağını söyledi.

Gashi, “Açık bir tartışma yaptık ve hepimiz için en iyi kararı vereceğimize inanıyorum.” dedi.

Alternativa’nın, ülkedeki siyasi durumun ciddiyeti göz önüne alındığında, Zaev’in bu krizin nasıl aşılabileceğine dair konseptini ve çoğunluğun Alternativa’yı nasıl gördüğünü görmek zorunda olduğunu belirten Gashi, “Alternativa’nın başkanı olarak, her iki seçeneği de değerlendirme sorumluluğum var. Birinci seçenek meclis çoğunluğuna katılmak, ikinci seçenek muhalefetle devam etmektir. Ülkenin, vatandaşların, Arnavutların ve tabii ki Alternativa”nın çıkarları için daha iyi olan argümanlara dayanarak her iki seçeneği de parti organlarında tartışacağız.” diye konuştu.

Alternativa’nın 4 milletvekili bulunuyor.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

Daha sonra SDSM MYK toplantısında alınan karar ile istifaların süresiz olarak ertelenmesi kararı alınmıştı.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Hükümete karşı yapılan güvensizlik oturumu Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi’nin oylama saatinde ortadan kaybolmasının ardından başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için en az 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Zaev-Gaşi görüşmesi sona erdi

Sonraki Haber

Polonya Kuzey Makedonya’ya 200 bin aşı bağışladı