Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Bulgaristan’ın AB müzakerelerini veto etmesi ile iyi komşuluk anlaşmasının ihlal etti.

Başbakan Zoran Zaev, Bulgaristan’ın vetosundan duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek, Bulgaristan’ın davranışının Avrupa değerleriyle uyumlu olmadığını belirtti. Zaev, Bulgaristan tarafının tüm tavırları Makedon halkına karşı saldırgan olduğunu söyledi.

Zaev, “Bu gün hepimizden büyük bir hayal kırıklığı duyuyoruz. Bulgaristan veto etti, İyi Komşuluk Anlaşmasını ihlal etti ve Avrupa entegrasyonumuzun önünde durdu, çoğu durumda tüm ülkeler koşulları karşıladığımızı doğruladı.” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan’ın tavrının Avrupa tarzı olmadığını ve ne dostluğu ne de kardeşliği gösteren bir jest yaptılar kaydeden Zaev, “21. Yüzyılda birine nasıl hissedeceğini, nasıl davranacağını söylemek ne Avrupalı ​​ne de demokratiktir. Başka bir millete kimlik empoze etmek Avrupalı ​​değildir. Bu koşullar Kuzey Makedonya ve Makedon halkı için kabul edilemez. Bu nedenle, Makedon ulusal çıkarlarını sıkı bir şekilde savunduk. Makedon kimliğinin çizilmesine izin vermedik.” şeklinde konuştu.

– K. Makedonya ile Bulgaristan arasındaki kriz

17 Kasım tarihinde Bulgaristan, komşusu Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakerelerine başlamasını tarihi kültürel anlaşmazlıklar nedeniyle veto etti.

Hatırlanacağı üzere 2017 yılında Kuzey Makedonya ile Bulgaristan dostluk, iyi komşuluk ve iş birliği anlaşması imzalanmış ve bu anlaşmaya binaen Gotse Delçev de dahil olmak üzere ortak tarihi olaylar ve şahsiyetlerle ilgili tarih yazımı gerçekler ve belgeler üzerinde anlaşmaya varmak için bir Ortak Uzman Komisyonu kurulmuştu.

Önceki Haber

“Türk Dünyası Türkçe ile Elele” konulu 21 Aralık yarışması düzenleniyor

Sonraki Haber

Zaharieva: Bulgaristan söz değil eylem istiyor