Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Prespa Diyalog Forumu kapsamında bulunduğu Ohri’de TV21’e yaptığı açıklamalar ile gündemi değerlendirdi.

Başbakan Zoran Zaev, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’nın AB müzakerelerini başlamasını veto etmesini değerlendirdi.

AB müzakerelerine yeşil ışık vermemekle bizi bölen kırgınlıklar ve mesajlar olsa da Bulgaristan ile dost olduklarını ifade eden Zaev, “Zirve organizasyonu başladığında, Boyko Borisov’un Başbakan olduğu dönemde davetiye gönderdik. Yeni bir başbakan geldi, geçici başbakan Sayın Sefan Yanev’e bir kez daha doğal olarak davetiye gönderdik. Temsilcilerin olacağına dair bir duyumumuz vardı ama maalesef gelmediler. Nedenlerini göreceğiz, bir cevabımız yok ama bu iyi bir mesaj değil.” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan ile çözümün mümkün olduğunu söyleyen Zaev, “Bulgaristan ile her iki taraf için de kabul edilebilir bir çözümümüz olduğunu söyleyebilirim. Parlamentoları ve hükümetleri olmadığından bu kez de yeşil ışık yakmadığımıza inanmak istiyorum. Çünkü ne hakkında konuştuğumu biliyorum ve Bulgaristan’ın endişelerinin giderildiğini biliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Danimarka Balkan ülkelerine 2 milyon doz Astra Zeneca aşısı bağışlayacak

Sonraki Haber

Başbakan Zaev: Kuzey Makedonya isimli pasaporta ilk başvuran ben olacağım