Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti adıyla yeni pasaportların verilmeye 5 Temmuz Pazartesi günü başlayacağını söyledi.

Başbakan Zoran Zaev, yeni anayasal isimli pasaportların verilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Pazartesi sabahı ilk başvuru yapan ben olacağım ve pasaportu alacağım. Bunlar hazır evraklardır. İçişleri bakanımız geçtiğimiz günlerde Hükümet toplantısında bunu tanıttı ve cuma gününden itibaren hayata geçirilecek. İşte Prespa anlaşmasının bizim tarafımızdan uygulandığını gösteren bir yerine getirme daha.” şeklinde konuştu.

Yeni anayasal isim ile ilgili federasyonlar ile görüşmelere başlandığını söyleyen Zaev, “Spor federasyonlarımızın çoğu isimlerini anayasal isime göre değiştirdi. Çünkü onlar Kuzey Makedonya’yı temsil ediyorlar. Futbol Federasyonu ile de bunu başaracağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere, tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’na (EURO2020) katılan Kuzey Makedonya’nın maçları sırasında isim kısaltması ve tweetler üzerine Yunanistan ile bir gerginlik yaşanmıştı.

Önceki Haber

Zaev: Bulgaristan ile her iki taraf için de kabul edilebilir bir çözüme sahibiz

Sonraki Haber

Barış Yürüyüşü’ne katılacak gönüllüler Saraybosna’dan yola çıktı