Zaev, BM Genel Sekreter Yardımcısı Yença’yla görüştü

Makedonya Başbakan Zoran Zaev, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Yença’yı kabul etti.

Makedonya Başbakan Zoran Zaev, BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Yença’yı kabul etti. Yença, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Makedonya’nın dostluk siyasetini ve önemli siyasi konuların çözümü için atılan cesur adımları desteklediğini iletti. BM Üsküp koordinatörü Luisa Viton’un da katıldığı görüşmede BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Yença, BM’nin Başbakan Zaev ve hükümetin hoşgörü tolerans politikalarını izlediğini ve bu adımların Makedonya ve bölgenin istikrar ile refah yönünde olduğunu dile getirdi.

Başbakan Zoran Zaev, Makedonya hükümetinin stratejik hedeflerine ulaşmaya kararlı olduğunu belirterek, reform hareketlerinin uygulayarak vatandaşlara ve ülkeye ekonomik umutlar vaat eden AB ve NATO entegrasyonu için çalıştıklarını söyledi. Reformların ortasında olduklarını belirten Zaev, “Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa Atlantik hedeflerine doğru ilerlemeyi umduğumuz iyi bir komşuluk ilişkileri geliştirmenin yanı sıra bir hukuk devleti ve ekonomik kalkınma oluşturmak için gerekli tüm reformlar üzerinde çalışıyoruz. Önemli devlet meselelerinde işbirliği içinde kapsamlı politikalar aracılığıyla herkes için bir toplum inşa ediyoruz. BM Genel Sekreteri Guterres  ve Makedonya Cumhuriyeti’nin ve Balkanlar’ın istikrarı görevini yürüten BM arabulucusu Matthew Nimetz’in desteğinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Toplantıda BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Yançe, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres tarafından başlatılan reformlara verilen destekten dolayı başbakan ve Makedonya Cumhuriyeti Hükümetine teşekkür etti.

 

Read Previous

Vicdan Konvoyu yola çıktı

Read Next

Sırbistan Heyetinden İZTO’ya Ziyaret

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *