Sırbistan Heyetinden İZTO’ya Ziyaret

Sırbistan’ın Pirot bölgesi heyeti İzmir Ticaret Odası’nı (İZTO) ziyaret etti.

Sırbistan Pirot Bölgesi Ekonomi Odası Başkanı Dragan Kostic ile Belediye Başkanı Dragana Toncic’in de aralarında bulunduğu heyet, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret ederek görüştü.

Kostic, hem odalarını tanıtmak hem de ülkelerindeki iş fırsatlarını anlatmak için ziyareti gerçekleştirdiklerini belirterek, İzmir’deki yatırımcıları Sırbistan’a davet etti.

Pira’da bulunan serbest bölgenin ihracatçılar için büyük avantaj sağlayacağını anlatan Kostic, “Rusya’ya ihracat yapan şirketler için Pira serbest bölgesi önemli bir avantaj. Buradan Rusya’ya gümrüksüz mal gönderebilirsiniz. Kazakistan’a da aynı şekilde gümrüksüz mal gönderebilirsiniz Sırbistan ile bu ülkeler arasında anlaşma var. Bundan yararlanabilmek için şirketin yüzde 51’i Sırbistan ortaklığında olması gerekiyor. Serbest bölgemiz dünyadaki en iyi 50 bölge içerisinde. Sizleri Pira’ya davet ediyoruz. Sırbistan bütün yatırımcılar için çok güzel fırsatlar sunuyor.” dedi.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, nisan ayında odalarında başkanlık seçiminin yapılacağını, başkanlık görevine devam etmesi durumunda Sırbistan’a ziyaret gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Sırbistan’ın konum olarak Avrupa’nın kalbinde yer aldığını aktaran Demirtaş, “Sırbistan güzel fırsatlar sunuyor, bunu değerlendirmek gerekli. İlerideki bir tarihte gelirseniz üyelerimize bir sunum yaparak bu fırsatları daha iyi anlatabilirsiniz.” dedi.

Ziyarette Sırbistan İzmir Fahri Konsolosu Metin Akdurak’da heyete eşlik etti.

 

 

AA

Read Previous

Zaev, BM Genel Sekreter Yardımcısı Yença’yla görüştü

Read Next

Dillerin Kullanımı Yasası belirsizliğini koruyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *