Zaev Adil Seçim Umutlarını Johannes Hahn’a Bağladı

“Eğer AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn ve Devlet Seçim Komisyonu hür ve adil seçimler yapılacağı garantisini verirse o zaman 24 Nisan 2016 yılında parlamento seçimleri düzenlenecek.”

Bunu Meta haber ajansına verdiği demeçte söyleyen Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Başkanı Zoran Zaev, Devlet Seçim Komisyonu’nun demokratik seçimlerin yapılması için şartların oluştuğunu garanti etmesi gerektiğini vurguladı.

Sadece Devlet Seçim Komisyonu geri kalan sürede siyasi partiler arasında Pırjino’da sağlanan anlaşmanın tamamının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda açıklama yetkisine sahip olduğunu vurguladı.

Muhalefet lideri Zaev, “Ocak ayının ilk yarısında AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn Makedonya’ya geliyor. Burada tüm parti temsilcileri ile bir araya gelecek. Eğer adil bir seçim süreci şartları olduğu kararına varırsak o zaman seçimler yapılacak. Yine de bu konu hakkında sadece Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği karar veremez. Eğer anlaşmanın uygulanacağı yönünde güçlü bir garanti verilirse biz seçimlere katılırız”, şeklinde konuştu.

Zaev ayrıca iktidara yakın basında anamuhalafetin seçime katılmama kararı aldığı şeklindeki haberlerin doğru olmadığını vurguladı.

Read Previous

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Sırbistan’da Faaliyete Başladı

Read Next

Makedonya Vatandaşları Yeni Yıl İçin Bulgaristan’ı Seçti

8 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *