Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis yangın söndürme faaliyetlerinin ele alındığı toplantılardan sonra yaptığı halka sesleniş konuşmasında “söndürme çabalarında gösterilmiş olası zaafiyetlerden dolayı halkımızdan özür diliyorum” ifadesini kullandı.

Özellikle Evia Adası’ndaki yangınların söndürülmesinde çekilen sıkıntılara değinen Miçotakis “Yangınların tamamen söndürülmesine kadar dişimizi sıkacağız” şeklinde konuştu.

Yunan Başbakanı “en çok zarar gören Evia adası ve Attika’da (Atina bölgesi) yanan ormanlık alanlarının yeniden canlandırılması ve ağaçlandırılması için 500 milyon euro ayrıldığını, gerekirse AB bütçesinden daha fazla mali yardım isteneceğini” belirtti.

Bu arada Yunan yayın organları Yunanistan Dışişleri bakanı Nikos Dendias’ın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir “telefon görüşmesi yaptığı” ve “Türkiye’nin Yunanistan’a iki uçak göndermeye hazırlandığını” belirtti.

Yunanistan’da orman yangınları 7 günü tamamlarken, zarar gören ormanlık alanların 650 bin dönümden fazla olacağı belirtiliyor. Yangınların ormanlık alanlara en çok zarar verdiği yer ise Evia (Eğriboz) Adası.

bbc

Önceki Haber

Türkiye’de sokak hayvanlarına gösterilen ilgi Balkanlar’a örnek oldu

Sonraki Haber

Bulgaristan Başmüftülüğü, 15 binden fazla ihtiyaç sahibini kurban etiyle sevindirdi