Yunanistan’da yangının yaraları hala sarılamadı

Yunanistan’da sıcak bir 23 Temmuz gününde binlerce insanın hayatı alt üst oldu. Mati’de çıkan yangın, birçok kişinin hayatına mâl olurken, geride kalanların da ömür boyu unutamayacakları bir kabusa dönüştü.

Devasa yangın Neos Voutzas ve Mati’yi yakıp geçtiğinde, geride sadece yıkım ve hüzün bıraktı. Resmi sayılara göre 99 kişi hayatını kaybetti ve yüzlerce insan yaralandı.

Yangınzedeler yaşananları unutamıyor

Kalli Anagnostou ve oğlu, tatil için gittikleri Mati’de yangından tam anlamıyla kıl payı kurtulabildi.

“Pencereden yangının evimize doğru ilerlediğini gördüm. Paniğe kapılarak dışarı çıktık ve kendimizi çok yoğun bir duman içinde bulduk. Hiçbir şey göremiyorduk. Sonra birden kendimizi kayalıklar içinde bulduk. Herkes bağırıyordu, ağlıyordu, bazıları aşağıdaki kayalara rağmen denize atlıyordu. Bazıları nasıl çıktıklarını anlatıyordu. Aramızda çocuklar da vardı… Hepimiz çok kötü bir haldeydik ve ne olacağını bilmiyorduk.”

Kalli’nin kızgınlığı devam ediyor. Tek istediği ülkeden en kısa zamanda çıkıp evi Dubai’ye dönebilmek.

“Rehabilitasyonum için birkaç yıl daha ülkede kalmam gerekiyor olması beni çok rahatsız ediyor. Bu ülke bana çok fazla zarar verdi. Bunu istemiyorum. Eğer buradaki insanlar düşünce tarzlarını değiştirmeden böyle devam edeceklerse bu ülkeyi istemiyorum. Bu kadar süre geçmesine rağmen kimse özür dilemedi.”

Şehir aylardır olduğu gibi bekliyor

Mati’deki faciadan aylar sonra yanmış evlerin ve ağaçların külleri hala olduğu gibi duruyor.

Ancak hükümet yangından etkilenen bölgelerin yeniden yapılandırılması için gerekli önlemleri almış değil. Uzun bir bekleme sürecinin ardından son haftalarda yetkililer, yaşamaya elverişli olmayan evlerin yıkımı için çalışmalara başladı.

Vasilis Kanellopoulos çocukluğunu geçirdiği ve içinde ailesinin de bulunduğu evi yanarken izlemek zorunda kaldı. Anne ve babası son 15 yıldır bu evde yaşıyordu.

“Burada yaşayanların istedikleri, evlerini tamir edebilmek için veya yıkılan evlerin yerine yenisini yapabilmek için gerekli izinlerin verilmesi. Şu anda devletten hiçbir olumlu adım görmüyoruz. İnsanlar her gün bekleyerek, o günü atlatmanın bir yolunu arıyor. Bazıları çadırlarda kalıyor, diğerleri ise misafirperver komşularında. Çoğu pek insancıl koşullarda yaşamıyor. Devleti kendimize yakın hissetmiyoruz. Bu doğal afette devlet kendini hiç göstermedi.”

Yangınzedeler ayrıca cezai sorumlulukları olanlar için adaletin tecelli etmesini istiyor.

Mati’de yangından kurtulabilenler için hayat 23 Temmuz’da durdu. O gün buradaki herkes maddi manevi çok şey kaybetti. Dört ay sonra ise kendilerine verilen sözlerin tutulmaması nedeniyle öfkelerini dile getiriyorlar. Bundan sonra sessiz kalmayacaklarını belirtiyorlar.

 

Euronews.com

Read Previous

Makedonya’da Türkçe Eğitim

Read Next

Sırp tenisçi Novak Djokovic yılın sporcusu seçildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *