Makedonya’da Türkçe Eğitim

21 Aralık  Makedonya’da  yaşayan Türklerin  önemli günü. Evet  1944 yılının  21 Aralık   tarihi  Makedonya  Türk  Eğitiminin başlangıç  günüdür.    74. Yılını kutlayan  Makedonya  Türkçe eğitimi  aslında Eski Yugoslavya Dönemi’nde Halk  Kurtuluş  Savaşının  sonlarına doğru, ülkede yaşayan Ulus ile Halklarının eğitimde eşitliğinin ürünü olarak başlamıştı. Böylece 21 Aralık gününde   Makedonya Türkleri  Ana Dili eğitimine  ilk adımlarını attı.  Henüz   savaştan  yeni  çıkmış   Halkların  eşit  eğitime sahip olmak gerçekten de ilginç bir fikirdi ve bu şekilde dünyaya sesimizi  duyurmakta da öncü olmuştu  Yugoslavya. Anlayacağınız Tito Yugoslavya’sında Halklar ana dili  eğitimine  sahip olmanın  ardından “Birlik”  gazetesi, radyo sesinin Ana Dilinde olmasıyla  basın – yayın  mutluluğunu  yaşatmıştır Makedonya Türklerine.

21 Aralık Makedonya’da Türkçe eğitiminden söz edilince ne hikmettir ki, benim ilkokulum hatıralarımdan sıyrılıyor.  Üsküp, “İRFAN” okulunda gördüğüm   ilk öğretimimi  hep hatırlarım bu önemli tarihte. Üsküp  Sultan  Murat Cami’sinin avlusundaydı “İRFAN” okulumuz. Çok değerli  öğretmenlerimiz  bizlere, ne de güzel dersler  verirdi. Derslerimizden en çok da Türkçe ve Matemetiğe  zaman ayırırdı  öğretmenimiz.  İlkokul öğretmenim rahmetle andığım Bay  Fahretin, “ Çocuklar hayatınızda  Ana Diliniz ve Matematik  sizlerin hep takipçisi  olacak;  Ana Diliniz – Kimliğinizin belirtisi, Matematik  ise yaşamınızın yol göstergesidir“  cümlesini bu yaşıma kadar hiç aklımdan çıkarmadım. Bu sözlerin nasıl da doğru olduğunu yaşam koşulları hepimize göstermiştir.

Evet Ana Dilimizde Eğitimimiz, ülkemizin savaş sonrası en büyük kazanımımız olmuştu. Eski Yugoslavya ‘da   böyle bir eşitliğe kavuştuğumuzun  dünyada tek  örneğiydi. Böyle bir eşitlikten  yola çıkarak, Bizler Makedonya Türkleri  sesimizi  ülkemizin  en  ücra yerlerine duyurabileceğimiz gazetemize  kavuştuk. “BİRLİK” Gazetesi, 21 Aralık Eğitimin atıldığı ilk adımlarından hemen sonra (23 Aralık’ta ilk baskısını yaşadı)  yayınlanmaya başladı. Böylece   Ana Dilimizin bir başarısı daha oldu,  Üsküp Radyosu’nun Türkçe yayınları  da( 26 Aralık gününde ilk Türkçe sesini duyurdu) böyle değerleri  takip etmiştir.  Böylece   Aralık  ayı  Makedonya  Türk’lerinin   tarihi değeridir.

Ve geçtiğimiz  21 Aralık  Günü  Makedonya  Türkleri, Eğitimi’nin bu şanlı gününü  görkemli  kutladı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon  Ajansı (TİKA) Başkanlığı  destekleriyle, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları  Birliği’nin  (MATUSİTEV)  düzenlediği   resepsiyona  Türkiye   Cumhuriyeti   ve Makedonya’dan  üst düzey  kurum ve  kuruluş temsilcileri ve davetli vatandaşlar  hazır bulundular. Kutlamaları, Sosyal Medya üzerinden – TİME BALKAN’nın paylaştığı  Videosun’dan izleme fırsatını yakaladım. Videoyu izlerken , bir anda  Üsküp’te  böyle  görkemli   kutlamalara  katılma  heyecanına kapıldım. Tekrar eskilere daldım gittim. Bizler, Makedonya Türkleri  yukarıda   yazdığım  gibi kendi  Ana  Dilimizde  eğitimimizi alabildiğimiz için gerçekten de çok şanslıyız. Üsküp’ün “İRFAN” okulundaki  birinci sınıf  eğitimim  hatıramda. Evet, o zamanlarda, bizlerin bir “öğrenci (pioner) andımız” vardı, her 29 Kasımda, birinci sınıfa gidenler, boyunlarına kırmızı eşarpını  bağlar  ve şu Türküyü söylerdik:

“RENGİN  KANDAN SENİ YAŞATACAĞIM

KIRMIZI,-İPEKSİN, ANNEM SENİ SABUNLAR

BOYUN BAĞIM, KIZKARDEŞİM ÜTÜLER

BEN YAŞADIKÇA RENGİNDEN UTANSINLAR

KIPKIRMIZI  LALELER…”

Her öğrenci birinci sınıftayken bu  And’ı  okur  ve  pioner olurdu. Şerefti  pioner olmak, çalışkan olmak, hayatımızın eğitim adımlarını atarken  böyle şerefli  bir tören  umarım ki her öğrencinİn  hafızasına yerleşmiştir.

Bugün Memleketim Makedonya’da Ana dilinde eğitim gören öğrencilerin buna benzer bir And’ı var mı? Bilemem. Ancak  andımız  bizlere çok heyecanlı  anlar yaşattığı da bir gerçektir…

Sosyal medyada izlediğim    tören  anları ,hatıralarda uzun kalacak bir kutlama olduğunu farkettim. Memleketimin  her yerinden,  katılımın olduğunun, Türk Dilinde eğitimimizin 74. Yılını kutlamak gerçekten de mutlu bir an’dır . 21 Aralık Türkçe Eğitiminin 1944 yılından günümüze kadar geldiğinin uzun ve engebeli  bir yolun olduğu da sunulan açılış konuşmalarından farkediliyor.  Evet o dönemlerdeki   tüm Türkçe eğitimin çınarlarının  isimlerini anmak ne kadar mümkün  olabilir ancak bazıları, örneğin : –  Mustafa Efendi  (   değerli  yazarımız   Fahri Kaya’nın  Babası )  o dönemin   Kumanova’ daki “IŞIK” okullarının  kurucusu   olmuştur, öyle ki    Türk   genç  öğretmenlerinin  yetiştirilmesinde  önemli  katkısı olan  şahıstır , Mustafa Karahasan,  Kevser Seyfullah, (Tefeyyüz sekizyıllık okulun ilk müdürlerinden)   Enver Tuzcu, Hüseyin Süleyman,  Ziya  Mahmut,  Necati   Zekeriya, Recep Murat  ( isimlerini yazdığım  öğretmenler  öğrencilerine Türkçe dersini  sevdirmiş  aynı zamanda  bugün birçok öğrencinin öğretmen olmasında öncü olmuşlardır), bu yüzden de TÜRK DİLİNİN ÇINARLARINI  bu tür   törenlerde anılmaları  boynumuzun borcudur bence. Derken şunu da belirteyim ki,  Türkiye Cumhuriyeti  1 KASIM  1928 yılında Türkçe  harfleri   kanununu  kabul  etmiştir ;  Böylesi değerli bir çalışmanın MİMARI OLAN MUSTAFA  KEMAL  ATATÜRK,    törenlerde  unutulmamalıdır. Böylece   güzelim TÜRKÇE’MİZ  konusunda öncüllüğünü yapanlar,  Biz Türkler için  önemli bir olay olsa gerek.

Evet tam da bu yazıyı yazarken, değer  verdiğim   bir dönemin  Makedonya  Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Müsteşar’ının  gönderdiği  haberi  sayfama  ulaştı. Hem de fotograflı bir haberdi, 21 Aralık tarihinde  Köprülü’de  T.C. Kurucusu   MUSTAFA KEMAL  ATATÜRK’ün heykeli, kentin merkezine dikilmiş. Köprülü ( Veles)  Belediye Başkanı’na   T.C.  Adalar Belediye  Başkan’ından beş yıl önce  gönderilen    hediye  heykelin    böyle   anlamlı bir günde  dikilmesi  tam isabet  olmuş.

Gönderilen fotografta Köprülü   Belediye  Başkanı ve daha bir kişi görünüyordu, umarım bizim Türk siyasetçileri ve öğretmenlerimizden  ekip   bu görkemli açılışta orada bulunmuşlardır…

Makedonya  Türklerinin Ana Dili  Eğitiminin 74. Yıldönümü kutlamalarından söz ederken şunu da vurgulamak isterim Türkiye Cumhuriyeti’nin günümüzdeki  iktidarı, Memleketim  Makedonya’ya  gösterdikleri  ilgi  alaka  ile  oralarda  yaşayanların  ayakta kalabilmeleri   için önemli  bir desteği sunmaktadır.  Ayrıca  şunu da belirteyim, Bülent  Ecevit’in ve  MHP Koalisyonu Dönemi’nde   Türkiye Cumhuriyeti’nde  Memlekletimin başarılı öğrencilerimizin Üniversite , Yüksek  Lisans ve Doktora  eğitimi için  ilk adımların atıldığı da  bir gerçektir.

Demem o ki, İnsanlar yaptıkları  eserleriyle anılır. Hayatta herşey geçicidir, ancak bizim eğitimimizdeki  Çınarlarımızın eserleri Bizler  ve  günümüzün gençlerine yol gösterenlere teşekkürlerimiz  boynumuzun borcudur. Ben  Makedonya Türk’ü olarak, Ana dilimde  eğitimimi almakla kimliğimi korumamda  ve   daha  sonraki yaşam  yolumda  doğru dürüst adım atmamda öncü olan eğitim çınarlarımıza  içtenkilkle  teşekkür ederek yazıma noktayı  koyuyorum.

Read Previous

Kosova Müzakere Heyeti Brüksel’e gidecek

Read Next

Yunanistan’da yangının yaraları hala sarılamadı

2 Comments

  • Amazing things here. I am very happy to look your
    article. Thank you a lot and I am taking a look forward to contact you.
    Will you please drop me a e-mail?

  • bookmarked!!, I love your web site!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *