Yunanistan’da katlanarak büyüyen Türk ve İslam düşmanlığı sınır tanımıyor. Selanik yakınlarında meydana gelen skandal, ülkede Müslüman ve Türk olanın ne dirisine ne ölüsüne tahammül olmadığını gösterdi. Osmanlı mezarlığını yok ettiler.

Selanik’e yakın Halkidiki’ye bağlı Gargara köyünde, 201 Osmanlı mezarının bulunduğu alan iş makineleriyle talan edildi. Spor salonu için yapılan hafriyat çalışmalarının ardından mezarların ortadan yok olduğu belirtildi.  

Yunanistan medyasının haberlerine göre, hafriyat çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan mezarları gören iş makinesi operatörleri işi durdurdu. Halkidiki Tarihi Eserler Müdürlüğü’ne ve Nea Propontida (Yeni Bandırma) Belediyesine haber verildi.

MECLİS KARARI İLE YOK EDİLDİ

Müze ve belediye yetkililerinin yaptığı incelemenin ardından alanda hafriyat çalışmalarına meclis kararı ile izin verildi.

Belediye tarafından yapılan açıklamada, “Kazıda Osmanlı dönemine ait 201 çukur şeklinde mezar ortaya çıkarıldı. Bunlar fotoğrafları çekildikten ve planlandıktan sonra inşaat alanından uzaklaştırıldı” ifadeleri yer aldı.

Ülkedeki Müslümanlar mezarların ortadan kaldırılmasına tepki göstererek şu ifadeleri kullandılar:

“Bu mezarlardan çıkan kemikler nereye kaldırıldı, nasıl kaldırıldı? Gerekli hassasiyet gösterilmediği açıkça ortada, çünkü İslam dini kurallarına göre “nakli kubur” yapılması gerekirdi ve anlaşılan yapılmadan iş makineleriyle gelişi güzel bir şekilde kamyonlara doldurulup bir tarafa boşaltıldı. Böylece Osmanlı döneminde Gargara (Simantra) köyünden 1920-1922 yılları arasında mübadeleyle göç edenlerin mezarları silinip süpürüldü. Ölülerimize bu yapılan büyük bir saygısızlıktır.”

milletgazetesi.gr

Önceki Haber

VV lideri Kurti K. Makedonya’nın Priştine Büyükelçisi ile görüştü

Sonraki Haber

Başkent Üsküp’te 139 trafik cezası kesildi