Yunanistan’da sol partilerin ortak gensorusu mecliste görüşülüyor

Yunanistan’da PASOK-KINAL lideri Nikos Androulakis daha önce açıkladığı gibi Salı günü öğleden sonra hükümet aleyhine dört partili bir gensoru önergesi verdi.

PASOK-KINAL lideri Nikos Androulakis daha önce açıkladığı gibi Salı günü öğleden sonra hükümet aleyhine dört partili bir gensoru önergesi verdi. 

Androulakis mecliste yaptığı konuşmada, “Hukukun üstünlüğünü ve dolayısıyla gururlu Yunan halkını rencide eden her şeye nihai bir son vermek için bu girişimi üstlendik.” dedi.

Gensoru, SYRIZA, Yeni Sol  (Nea Aristera) ve Plefsi Eleftherias partileri tarafından ortaklaşa sunuldu.  Perşembe gecesi oylamaya sunulacak olan gensoru görüşmeleri mecliste aralıksız devam ediyor. 

Aralarında ana muhalefet SYRIZA ve PASOK-KINAL’ın da bulunduğu dört parti, hükümet aleyhine verdikleri gensoru önergesinde hükümeti, yöneticiler, demiryolu yetkilileri ve işçi sendikalarının uyarılarına rağmen Şubat 2023’te meydana gelen ölümcül Tempi tren kazasına yol açan demiryolu güvenlik sistemlerinde ihmalkâr davranmakla suçluyor.

 Ayrıca hükümeti “suç teşkil eden gecikme ve kayıtsızlığın yanı sıra benzer şekilde suç teşkil eden ve dikkatle planlanmış bir şekilde davayı örtbas etme ve belirli kişiler üzerinde koruyucu bir perde oluşturma çabası” ile suçladılar.

Diğer konuların yanı sıra, hükümetin kaza bölgesine müdahalelerde bulunarak, cep telefonu konuşmalarını eklediğini iddia ettikleri kanıtlarla oynadığını ve “muhalefet partilerinin defalarca yaptığı talepleri görmezden gelen” bir parlamento komitesinin kazayı insan hatasına bağlayan bir rapor hazırladığı iddia ediliyor.

Yatırılan gensoruda,  Başbakan’ın komite raporunun parlamentoda görüşülmesine “katılmayı reddettiğini” ve “parlamentonun rolünü ve işleyişini hiçe saydığı” iddia ediliyor.

Ortak önergeyi, aralarında parti liderleri Nikos Androulakis (PASOK-KINAL), Nea Aristera’dan Alexis Charitsis, Plefsi Eleftherias Başkanı Zoi Konstantopoulou ve SYRIZA’nın parlamento komitesi başkanı Sokratis Famellos’un da bulunduğu seksen beş milletvekili imzaladı.

Gensoru önergesini imzalayan 86 milletvekili içeresinde, ikisi PASOK, ikisi Yeni Sol Partisi’nden olmak üzere toplam 4 Türk azınlık mensubu milletvekili de yer alıyor.

milletgazetesi.gr

Read Previous

Priştine’de doğal afet sığınakları

Read Next

Air Albania, Ankara ve İzmir seferleri yapacak