Priştine’de doğal afet sığınakları

Priştine’de 80’lerde inşa edilen ve herhangi bir doğal afet veya başka bir tehlike durumunda vatandaşların barınması için tasarlanan beş sığınak bulunuyor.

İki sığınağın kullanım dışı, 3 sığınağın ise kullanılabilir durumda olduğu öğrenildi.

Priştine’nin “Güneşli Tepe” semtinde bulunan beş barınakta tadilat çalışmalarının yapııldığı açıklandı. Barınaklardan herbirinin yaklaşık 300 metrekarelik alanları kapsadığı belirtildi.

“Güneşli Tepe” semti  yanı sıra “Ulpiana” semtinde de doğal afet sığınakları bulunmakta.

Yaklaşık yarım milyon nüfusu olduğu tahmin edilen Priştine’deki bu sığınaların, olası bir doağl afet karşısında insanların sığınaklarda barınmaları için ihtiyaçları karşılamadığı kaydedildi.

Priştine Belediyesi Güvenlikve Acil Durum Müdürü Lulzim Fushtica, geçen yıl Güvenlik ve Acil Durum Müdürlüğü’nün kurulmasıyla birlikte başkentteki beş sığınağı denetledilerini belirterek, bu sığınakların  başkentin gereksinimlerini karşılayacak sayıda olmadığı sonucuna vardıklarını söyledi.

Fushtica, şu anda işlevsel olduğu değerlendirilen üç sığınaktan ikisinin sivil toplum kuruluşlarına tahsis edilmiş olduğunu Ulpiyana’daki sığınağın da Priştine’deki bir kamu kuruluşu tarafından kullanıldığını sözlerine ekledi.

Priştine’de herhangi bir afet durumunda vatandaşların barınması için okullardaki spor salonlarının kullanılması öngörülmektedir.

Kosovaport

Read Previous

İngiltere’de 8 milyon istihdam yapay zeka nedeniyle risk altında olabilir

Read Next

Yunanistan’da sol partilerin ortak gensorusu mecliste görüşülüyor