Yunanistan’da resim sergisine müdahale eden ırkçı gruba soruşturma başlatıldı

Yunanistan’ın Selanik kentinde bir sergiye, ırkçı parti Altın Şafak sempatizanlarının yaptığı müdahaleden sonra savcılığın soruşturma başlattığı bildirildi.

Yunan Devlet Ajansı AMNA’nın haberine göre, Kuzey Makedonyalı sanatçı Sergej Andreevski’nin Selanik’teki resim sergisine ırkçı parti Altın Şafak sempatizanlarının müdahale etmesi üzerine savcılık saldırganların kimliklerinin belirlenmesi için soruşturma başlattı.

Soruşturma için Yunan Polis Teşkilatına bağlı Irkçı Şiddetle Mücadele Birimi görevlendirilirken, bu kapsamda sergiyi düzenleyenler ve olay sırasında orada bulunanların ifadesine başvurulacak.

Saldırganlar, resim sergisini düzenleyenlere zorla eserleri duvardan indirtip sergiye geçişi engellemek için salonun girişine kırmızı bant çekti.

Aşırı sağcı Altın Şafak Partisi, Ekim 2020’de Yunan mahkemesince “suç örgütü” kabul edilmiş, parti yöneticilerine hapis cezası verilmişti.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığından tepki

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da olay yerine polis çağrıldığı ve gerekli bilgilendirmenin yapıldığı belirtildi.

Olayla ilgili Kuzey Makedonya’nın Selanik Başkonsolosluğu, Atina Büyükelçiliği ve Yunanistan yetkili makamlarıyla temasa geçildiği aktarılan açıklamada, “Yunanistan’ın Üsküp Büyükelçisi Sofia Filippidu, bugün Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Komşumuzdan faillerin ortaya çıkarılması ve yargılanması noktasında alınacak önlemler hakkında resmi beklentiler iletilecek.” ifadesi kullanıldı.

AA

Read Previous

Gervalla: Dacic, Kosova’daki savaşta yaşanan katliamların sorumlusudur

Read Next

EUFOR: Bosna Hersek’te güvenlik durumu stabil