EUFOR: Bosna Hersek’te güvenlik durumu stabil

Bosna Hersek’teki AB Barış Gücü EUFOR, ülkedeki güvenlik durumunda herhangi bir değişiklik olmadığını açıkladı.

Güvenlik durumunu etkileyecek eylemlerin dikkatle izlendiği vurgulanan açıklamada Bosna Hersek genelindeki rutin devriyelere devam edildiği de ifade edildi.

Sırp Cumhuriyeti Radyo ve Televizyonu’na yapılan açıklama, Bosna Hersek Savunma Bakanı Zukan Helez’in ülkedeki güvenlik tehditlerine ilişkin açıklamalarından sonra geldi.

Helez, N1 televizyonuna yaptığı açıklamada Rus uzmanların Bosna Hersek vatandaşı milisleri eğittiğini ve Sırp Cumhriyeti entitesinde bulunan bir kampı kapattıklarını açıklamıştı. 

Helez, Doğu Bosna’daki bu paramiliter oluşumun merkezinin kapatılmasının ardından bu defa Sırp Cumhuriyeti polisi üzerinden bir girişim başlatıldığını iddia etmiş ve konuya ilişkin tüm verilere sahip olduğunu söylemişti.

Buna paralel olarak Bosnalı Sırp lider Dodik’in entite sınırlarına polis konuşlandırma açıklamalarından sonra Bosnalı Sırp polis güçlerinin sınır noktalarında görülmeye başlaması endişeye neden olmuştu.

Savunma Bakanı Helez açıklamasında, “Rus eğitmenler Bosna Hersek vatandaşlarını eğitiyorlar. Bunlar Afrika’yı dolaşıp paralı asker arayan, buraya gelip asker eğiten tabiri caiz ise savaş köpekleri. Bunların hepsinin nerede olduğunu biliyoruz, tüm veriler elimizde. Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri dahilinde güçlü bir bir istihbarat servisimiz var. Ayrıca Devlet Güvenlik Ajansımız (OSA) var. Düzenli olarak elimize veri ulaşıyor ve her gelişmeye tepki gösteriyoruz” diye konuşmuştu. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan’da resim sergisine müdahale eden ırkçı gruba soruşturma başlatıldı

Read Next

Priştine’de ısıtma sezonu sona erdi