Yunanistan’a kaçan 8 darbeci savcı karşısına çıktı

FETÖ’nün darbe girişimine katıldıktan sonra askeri bir helikopterle Yunanistan’a kaçan 8 asker Dedeağaç Adliyesi’nde savcı karşısına çıkarıldı.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine katıldıktan sonra askeri bir helikopterle Yunanistan’a kaçan 8 asker Dedeağaç Adliyesi’nde savcı karşısına çıkarıldı.

Askerler, kelepçeli olarak polis eşliğinde yoğun güvenlik önlemleri altında getirildikleri adliyede, Savcı Anna Nikitopulu tarafından, haklarındaki suçlamaların yüzlerine okunmasının ardından yarın suçüstü mahkemesine çıkarılmak üzere gözaltında tutuldukları Ferecek Hapishanesi’ne sevk edildi.

Birbirine kelepçelenen darbeci askerler, adliye girişinde boştaki elleriyle yüzlerini kapatmaya çalışmıştı. Darbecilerin adliye çıkışında tşörtlerini başlarına geçirdikleri görüldü.

‘Askerlere atfedilen suçlamalarda değişiklik oldu’

Kaçak askerlerin savunmasını yapan Yunan avukat Menia Polihroni adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Dedeağaç savcısı tarafından askerlere atfedilen suçlamalarda değişiklik olduğunu belirterek, “Ülkeye yasa dışı giriş suçlaması her biri için devam ediyor. Ancak, ikinci suçlamada değişiklik oldu. 1 kişi yasa dışı uçuş yapma ve 7 kişi de yasa dışı uçuşa teşvik etme suçlamasıyla yargılanacak.” dedi.

Bu durumda, komşu ülkeyle dostane ilişkileri bozma suçlamasının ortadan kalktığını ifade eden Polihroni, askerlerin yarın çıkarılacakları suçüstü mahkemesinde duruşmanın 48 saat ertelenmesi talebinde bulunacaklarını belirtti.

Polihroni, darbecilerin siyasi iltica taleplerinin kabul edilmemesi durumunda Türkiye dışında üçüncü bir ülkeye gitmelerinin ihtimal dahilinde olduğunu ileri sürdü.

Yunan avukat, askerlerinin hayatları tehlikede olduğu için Türkiye’den kaçtıklarını savundu.

Polihroni, askerlerin Türkiye’deki darbe girişiminden haberleri olmadığını, sağlıkla ilgili görev yaptıkları sırada kendilerine ateş açıldığını, hayatlarını kurtarma yönünde aldıkları talimat sonucunda Yunanistan’a geldiklerini iddia etti.

Askerlerin isimleri ve rütbeleriyle ilgili soruları yanıtsız bırakan Polihroni, hepsi evli olan askerlerin aileleriyle görüşmelerine izin verilmediğini belirtti.

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Sikorsky tipi askeri helikopterle Yunanistan’ın Dedeağaç Havalimanı’na iniş yapan 8 askerin rütbeleri sökülmüş, darbe girişimine katılan askerler Yunanistan’dan siyasi sığınma talebinde bulunmuştu.

AA

Read Previous

Darbeye karşı kamyonun direksiyonuna geçti

Read Next

Vatandaşlar demokrasi nöbetinde

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *