Vatandaşlar demokrasi nöbetinde

Türkiye’nin dört bir yanındaki meydanlarda toplanan yüz binlerce vatandaş, FETÖ’nün darbe girişimine tepkisini sürdürüyor.

Türkiye’nin 81 ilinde vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimine tepki göstermek için ellerinde Türk bayraklarıyla meydanlara akın etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına uyan kadın erkek, genç yaşlı binlerce vatandaş, cuma gününden bu yana geceden sabaha terk etmediği meydanlarda “demokrasi nöbeti” tutmayı sürdürdü.

Bağımsızlığın simgesi Türk bayraklarıyla meydanları dolduran, demokrasiye ve milli iradeye hazırladıkları pankartla da sahip çıktığını gösteren vatandaşlar, Edirne’den Van’a, Ankara’dan Diyarbakır’a tüm illerde meydanları kırmızı-beyaz renklerle donattı.

Ankara’da Kızılay, İstanbul’da ise Taksim meydanları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konutunun bulunduğu Üsküdar Kısıklı’da öne çıkan protestolarda vatandaşlar meydanlara sığmadı.

Kısıklı Caddesi’nde FETÖ’nün darbe girişimine protesto

Bu arada, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin bulunduğu Üsküdar’daki Kısıklı Caddesi’nde toplanan vatandaşlarca protesto ediliyor.

Vatandaşların Kısıklı Caddesi ve Mehmet Akif Ersoy Parkı’ndaki bekleyişi ise sürüyor.

Üsküdar Belediyesi tarafından, FETÖ’nün askeri darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenler için Kısıklı Caddesi’nde mevlit okutuldu.

Demokrasi şehitleri için dualar eden vatandaşlar, tekbir getirerek “Dik dur eğilme, bu millet seninle”, “İdam” sloganları attı. Yapılan dualarla demokrasi şehitleri anılırken, olaylarda yaralananlara da acil şifalar dilendi.

İstanbul’da Taksim Meydanı’nda ve AKOM binası önünde ellerinde Türk bayrakları toplanan vatandaşlar, “Dik dur eğilme, bu millet seninle”, “Polise uzanan eller kırılsın”, “Millet burada darbeciler nerede” sloganları attı.

Bir grup vatandaş, daha sonra ellerinde Türk bayraklarıyla AK Parti Kağıthane İlçe Başkanlığı önüne yürüdü.

FETÖ/PDY mensubu askerlerin darbe girişiminin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milletime çağrı yapıyorum, meydanlara gelin, meydanlarda bunlara en güzel cevabı verelim. Bu darbe girişiminin başarılı olacağına inanmıyorum. Tarih boyunca darbecilerin hiçbiri başarılı olamamıştır.” çağrısı üzerine meydanlara çıkan vatandaşlar, dün akşam olduğu gibi bugün de meydanları boş bırakmadı.

Kaynak:AA

Read Previous

Yunanistan’a kaçan 8 darbeci savcı karşısına çıktı

Read Next

Makedonya’da siyasi kriz: Partiler taktik savaş yürütüyor, yabancılar anlaşma için bastırıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *