Yunanistan, Ukrayna’ya Leopard tankı vermeyi reddetti

Yunanistan’ın sahip olduğu ve modernize edilen Leopard 2A6 tanklarını ile S-300 hava savunma sistemlerinin Ukrayna’ya verilmeyeceği açıklandı.

Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, sahip oldukları modernize edilen Leopard 2A6 tanklarını ve S-300 hava savunma sistemlerini Ukrayna’ya vermeyeceklerini söyledi.

Yunanistan parlamentosunun ulusal savunma ve dışişleri komitesinin toplantısında konuşan Panagiotopoulos, “Yunanistan, Ukrayna’ya Leopard 2A6 tanklarını göndermeyecek. Birkaç zırhlı personel taşıyıcı gönderdi, birkaçını daha gönderecek. Farklı kalibredeki mühimmat gönderdi. Fazlalıklarımız olacaksa yardım ederiz” ifadelerini kullandı.

Panagiotopoulos, “Yarın Ukrayna Savunma Bakanı ülkemize geliyor. Ne isteyeceği, uçaklar vereceğimiz, S-300’leri de vereceğimiz, şunu veya bunu vereceğimiz yönünde çok tartışma, çok spekülasyon, çok analiz olacak. Söylentiler dolaşacak. Duruşumuz ilk günden beri net ve kesin. Verebileceğimizi veriyoruz. Ulusal güvenliğimize yönelik tehditleri dikkate alırsak, kendi savunmamızı bir nebze olsun zayıflatabilecek hiçbir şey vermiyoruz” dedi.

Türkiye’yle ikili ilişkilerdeki durumun şu anda daha iyi olduğunu, ama yine de silahlara ilişkin planların değişmediğini söyleyen Panagiotopoulos, “Her konuda imkanlarımız dahilinde yardım etmeye hazırız, ama bu konu dışında. Son zamanlar ülkemizi sıkça ziyaret eden ABD Senatosu heyetine önceki gün yüzüncü defadır bu net koşulları tekrarlama fırsatım oldu” dedi.

Read Previous

İslam İşbirliği Teşkilatı, İsrail’in Mescid-i Aksa saldırıları nedeniyle olağanüstü toplanacak

Read Next

TİKA’nın restore ettiği Sultan Murad Camii, Türkiye Kültür Bakanı Ersoy’un katılımıyla açılacak