İki ülke arasında diyalog kanallarının harekete geçirilmesinin ardından son olarak sürekli iletişim için direkt hat kuruldu.

Doğu Akdeniz ve Ege’de gerilimi düşürmek adına Türkiye ile Yunanistan arasında istişari görüşmeler başlamış, son temas Atina‘da gerçekleştirilmişti.

Bu gelişmeler ışığında Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, 14 Nisan’da Türkiye’ye gidecek.

TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN’DAN 7/24 İLETİŞİM

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dendias’ın ziyaretine ilişkin, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis görüşmesini ele alacağız.” ifadesini kullanmıştı.

Yunan medyası, Türkiye ile Yunanistan arasında 7/24 iletişimin kurulabilmesi için telefon hattının devreye alındığını yazdı.

To Vima gazetesi, iki ülkenin savunma bakanlıklarına bağlı harekat daireleri arasında sürekli irtibat kurulabilmesi için “kırmızı telefon hattı” kurulduğunu bildirdi.

Dendias, STOLTENBERG’E KONUYU BİLDİRDİ

Bu hat sayesinde olası bir kriz durumunda sağlıklı iletişimin sağlanması hedefleniyor.

Geçtiğimiz hafta konunun, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg arasında görüşüldüğü, Dendias’ın direkt iletişim hattı durumunu Stoltenberg’e aktardığı kaydedildi.

Stoltenberg’in, söz konusu yöntem sayesinde Ege ve Doğu Akdeniz’de olası gerginliklerin önüne geçilebileceğini düşündüğü belirtildi.

Milletgazetesi

Önceki Haber

Birinci Başbakan Yardımcısı Grubi, Türk temsilcileri ile görüştü

Sonraki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 1.427 hasta tedavi ediliyor