Yunanistan Ege Denizi’ne gizlice İsrail ‘şemsiyesi’ kuruyor

Atina yönetiminde korku dağları sardı, Ege Denizi’nde tehlikeli bir oyun oynanıyor. İsrail’deki üs ziyareti haberinden bir hafta sonra Yunan medyası çarpıcı bir gelişmeyi duyurdu.

Türkiye’nin gündemden düşmediği Yunan medyasında bugün gazete sayfalarında hem KKTC hem de Ege Denizi’ne ‘gizlice’ kurulan sistem öne çıkıyor. Kathimerini, ‘Erdoğan karışık mesajlar göndermeye devam ediyor’ başlığıyla yayımladığı haberde Türk liderin Cuma günü yaptığı açıklamalara yer verdi.

Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önce Yunanistan’la savaş istemediğini söylediğini, ardından Kurtuluş Savaşı’nı hatırlattığını bildiriyor. Kathimerini, Erdoğan’ın “Kabadayılığa yeltenen Yunanistan yönetimine bir asır önceki hadiselerden ibret almasını tavsiye ediyoruz” diyerek Atina’yı Küçük Asya Felaketi’yle tehdit ettiğini yazdı. Yunan ordusunun işgal ettiği Anadolu topraklarından Ege Denizi’ne dökülmesi, Yunanistan’da Küçük Asya Felaketi olarak adlandırılıyor.

Ta Nea gazetesi ise ‘Provokatif açıklamalar/Erdoğan: Küçük Asya Felaketi’nden öğrenin’ başlığıyla sunduğu haberinde, Türkiye liderinin Başbakan Kiryakos Miçotakis, hükümet ve Yunan halkına üçlü saldırıya geçtiğini ileri sürdü.

Gazete ayrıca, Erdoğan’ın Yunan hükümeti aleyhine oy kullanma çağrısı yaparak Yunanistan’ın içişlerine doğrudan müdahale ettiğini de savundu.

Yunanistan hükümet sözcüsü Yiannis Oikonomou’un Ankara’yı hedef alan açıklamaları, tüm medyada yer buldu. Skai televizyonuna konuşan Oikonomou, Atina yönetiminin silahlanma programları ve enerji anlaşmalarını övdü. Sözcü Oikonomou, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızdığı yönde hareket etmeye devam edeceklerini ve Yunanistan’ın bir daha asla zayıf ve dışlanmış bir ülke olmayacağını iddia etti.

To Vima gazetesi, ‘Bu ülke bir daha asla dışlanmış olmayacak-Atina’dan Erdoğan’a mesajlar’ başlığıyla hükümet sözcüsü Oikonomou’nun sözlerini haberleştirdi.

İSRAİL’DEN SATIN ALINDI

Kathimerini gazetesinin gözlerden kaçmayacak haberi ise, Türk insansız hava araçlarına karşı geliştirilen ‘şemsiye’ oldu. ‘Drone-savarlar adalarımızı koruyacak’ başlığıyla yayımlanan haberde, gizlilik içerisinde Ege Denizi’ndeki adalara konuşlandırılacak bir sistemden söz ediliyor.

Suriye’den Libya’ya, Azerbaycan’dan Ukrayna’ya birçok savaşın kaderini değiştiren Türk silahlı insansız hava araçları (SİHA), özellikle son bir yıldır Yunanistan’ın gündeminde. Türk drone’larından çekinen Atina yönetimi, Ege Denizi’nin ortasındaki İskiri Adası’na İsrail’den kiraladığı insansız hava araçlarını yerleştirdi.

Kathimerini gazetesi ise, Yunan ordusunun iki aydır üstünde çalıştığı gizli projeyle İsrail’den satın alınan hava savunma sistemini devreye almaya hazırlandığını yazdı. Haberde, söz konusu sistemin Türk insansız hava araçlarına müdahale edeceği ileri sürüldü.

“İster ünlü Bayraktar TB2 olsun ister daha gelişmiş drone ANKA-S olsun gökyüzünde yönünü kaybedecek” gibi iddialı bir cümlenin bulunduğu haber, İsrail sisteminin Türk SİHA’larını kör edeceğini savundu.

Önceki aylarda Yunanistan’ın müttefiki İsrail’den Demir Kubbe hava savunma sistemini talep ettiği birçok kez medyadaki haberlere yansımıştı. Kathimerini, Ege Denizi’ne yerleştirilecek sistemin Demir Kubbe’yle benzer özelliklere sahip olduğunu ancak Yunanistan için özel olarak tasarlandığını yazdı.

milliyet

Read Previous

Sırbistan gençleri gönüllü askerliğe çağırdı

Read Next

Sultan 2. Abdülhamit Han’ın kayıp piyanosu Üsküp’te sanat severlerle buluştu