Sultan 2. Abdülhamit Han’ın kayıp piyanosu Üsküp’te sanat severlerle buluştu

Bu yıl 43’üncüsü gerçekleştirilen Üsküp Yaz Festivali kapsamında Yunus Emre Enstitüsü’nün destekleriyle Doç. Piyanist Tutu Aydınoğlu’nun performansı ve Dr. Öğr. Üyesi Nuray Ocaklı’nın sunumuyla “Abdülhamid Han’ın kayıp piyanosu” konseri düzenlendi.

Makedonya Milli Mücadele Müzesinde gerçekleşen konsere çok sayıda sanat sever katıldı.

Gösteri öncesi açıklama yapan Piyanist Tutu Aydınoğlu “Bugün ‘Abdülhamit’in Kayıp Piyanosu’ projemizin gösterisini Üsküp’te yapıyoruz. Bugüne kadar bu projenin Kosova, Polonya ve Ankara gösterilerini yaptık.” ifadelerini kullandı.

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula, “İsminden de anlaşılacağı üzere tarihi bir süreci anlatan, özellikle OsmanlI’nın son döneminde Batı kaynaklı müziğe verilen öneme vurgu yapan çalışmanın hem anlatımı hem de dinletisi gerçekleşti.” dedi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin kültür ve turizm açısından en önemli şehirlerinden biri olan başkent Üsküp’te her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve dünyaca tanınmış müzik sanatçılarını bir araya getiren Üsküp Yaz Festivali, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Üsküp Şehir Belediyesi tarafından desteklenmekte ve her yıl 50’ye yakın etkinlik düzenlenerek uluslararası anlamda Kuzey Makedonya’nın tanıtılmasına destek verilmektedir.

Read Previous

Yunanistan Ege Denizi’ne gizlice İsrail ‘şemsiyesi’ kuruyor

Read Next

Fenerbahçe, Partizan’ı tek golle mağlup etti