Yunanistan Dışişleri Bakanı: Prespa sözleşmesi tek taraflı olarak değiştirilemez

Yunanistan Dışişleri Bakanı Giorgos Gerapetritis, Prespa sözleşmesinin tek taraflı olarak değiştirilemeyeceğini söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Giorgos Gerapetritis, dün gece Yunan televizyonu “Antena”ya verdiği röportajda, Prespa Anlaşmasının uluslararası bir anlaşma olduğunu, tüm yasal hükümlerin geçerliliğini taşıdığını ve her iki tarafça da tek taraflı olarak değiştirilemeyeceğini söyledi.

Yunan Dışişleri Başkanı, Yeni Demokrasi’nin Prespa Anlaşması’na ilişkin sorunlu buldukları noktalara ilişkin zamanında görüş ortaya koyduğuna dikkat çekerek, artık anlaşmanın değiştirilemeyeceğini, Yunanistan’ın tutarlı ve katı bir uyum izlediğini vurguladı.

Prespa Anlaşmasının uluslararası bir anlaşma olduğunu sürekli vurguladığını anımsatan Gerapetritis, “Yunan Parlamentosu tarafından oylanmıştır ve Anayasanın gerektirdiği gibi, bu Anlaşma diğer tüm yasal hükümlerden önceliklidir, yani taraflardan herhangi biri tarafından tek taraflı olarak değiştirilemez. Yeni Demokrasi, Prespa Anlaşması’nda sorunlu olan noktalara ilişkin tutumunu derhal sundu. Uygulamada da sorunlar yaşanacağını hemen belirtti. Bugün anayasal olarak bu Anlaşmayı uygulamakla yükümlüyüz ve tek taraflı değişiklik mümkün değil. Ancak bizim yapmamız gereken ve Yunanistan’ın da yapmakta olduğu şey, tutarlı ve sıkı bir uyum sağlamaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Pasaportların ve araç plakalarının 12 Şubat’a kadar değiştirilmesi zorunluluğuyla ilgili olarak Yunan Dışişleri Bakanı, uyulması gereken açık hükümler ve son tarihler bulunduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı’nın Prespa Anlaşması hükümleri konusunda katı davranacağını ve Yunanistan’ın ortaya çıkan yükümlülüklere sadakatle uyulması konusunda ısrar edeceğini de sözlerine ekledi.

Kuzey Makedonya ile henüz Yunan Parlamentosu’nda onaylanmak üzere kabul edilmeyen üç memorandum hakkında Gerapetritis, bunların “kesinlikle Prespa Anlaşması hükümlerine sadık ve sıkı bir şekilde uyulmasına bağlı olduğunu” söyledi.

Read Previous

K. Makedonya’da pasaport krizi yaşanıyor

Read Next

Bosna Hersek’te Srebrenitsa soykırımı kurbanlarına ait kemik kalıntıları bulundu