K. Makedonya’da pasaport krizi yaşanıyor

Kuzey Makedonya’da, Yunanistan ile imzalanan anlaşma gereği eski isimli pasaportların geçerliliği 12 Şubat’ta sona eriyor.

İçişleri Bakanlığı’nın pasaport çıkarma yerlerindeki yoğunluktan ya da farklı sebeplerden dolayı Kuzey Makedonya isimli yeni pasaport çıkaramayan yurt içi ve yurt dışında yaşayan vatandaşlar mağdur olmanın eşiğine geldi.

Makedonya’da yaşayanların büyük bir kısmının ve yurtdışında yaşayan Makedon vatandaşlarının 12 Şubat’a kadar yeni pasaport alamayacakları şimdiden belli oldu. Makedon diasporasının 12 Şubat’tan sonra nasıl seyahat edebilecekleri konusundaki birçok sorusuna resmi makamların yanıtı yok.

Makedon pasaportu olanlar, 12 Şubat’a kadar hemen Makedonya’ya mı dönmeleri gerektiğini, yoksa 12 Şubat’tan sonra “pasaport Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin mülküdür” damgasını taşıyan Makedon pasaportlarıyla seyahat edip edemeyeceklerini merak ediyor.

Yurt dışındaki Makedonya vatandaşları ise tüm bu belirsizlik nedeniyle o ülkelerde kalma ve çalışma haklarını kaybetme korkusu yaşıyor. Geçerli bir pasaport olmadan pek çok ülkede izin ve ikamet izni alınamamakta veya uzatılamamakta.

Tüm bu sorunlar, Makedonya diplomatik-konsolosluk misyonlarından ilgili bilgilerin alınamaması nedeniyle vatandaşlar sıkıntı ve sorularını sosyal ağlarda yayınlıyor.

Tek resmi bilgi, 13 Şubat’tan itibaren geçerli bir pasaporta sahip olmayacakları ve bu temsilciliklerdeki mobil istasyonlar aracılığıyla pasaport verme kapasitelerinin, geçerli bir Makedon pasaportuna sahip olması gereken vatandaşların sayısından çok daha az olduğu yönünde.

Vatandaşlardan gelen şikayetlere göre Berlin, Bern, Stokholm, Roma, Zagreb, Londra, Ljubljana, Brüksel, Paris’teki Makedonya büyükelçiliklerinin telefon numaralarına ulaşmak zor.

Dışişleri Bakanlığı, 2022 yılının başından bu yana diplomatik ve konsolosluk misyonları aracılığıyla 50.000’den fazla seyahat belgesinin düzenlendiğini iddia ediyor. Ancak en az 100 bin Makedonya vatandaşı için pasaport değişikliğinin gerekli olduğu varsayılıyor.

Yönetimin bu ihtiyaca nasıl cevap vereceği konusunda şimdilik bir cevap yok. Kimse bu sürenin bitiminden sonra seyahat belgelerinin yalnızca Makedonya’da mı yoksa yurt dışında mı kullanılabileceğini söylemiyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Makedon diasporası hakkında sadece şu bilgiye sahibiz: Yabancı bir ülkede (herhangi bir temelde) ikamet eden ve 12 Şubat tarihine kadar yeni seyahat belgeleri (pasaport) almamış olan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşları 2024 tarihinden itibaren Kuzey Makedonya’nın en yakın diplomatik konsolosluk temsilciliği tarafından verilen bir Pasaport ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne dönebilir.”

Kaynak: MKD.mk

Read Previous

Türkiye’nin ihracatı 2023’te 255 milyar 777 milyon dolar oldu

Read Next

Yunanistan Dışişleri Bakanı: Prespa sözleşmesi tek taraflı olarak değiştirilemez