Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Sırbistan’ın tarihi dostu olduklarını söyledi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin Batı Balkanlar’ın istikrarı ve güvenliğine yönelik önemli bir rol sergilediğini belirterek, “Yunanistan güvenilir bir muhatap ve Sırbistan’ın da tarihi dostu.” dedi.

Dendias, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki temasları kapsamında, Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından kabul edildi.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Dendias, Vucic ile görüşmenin Belgrad- Priştine Diyalog Süreci üzerine odaklandığını ifade ederek, 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentine Sırbistan ve Kosova arasında varılan anlaşmanın da ele alındığını belirtti.

Sırbistan ve Kosova ilişkilerinin normalleşmesine yönelik varılan anlaşmanın uygulanması noktasında da kapsamlı konuştuklarını aktaran Dendias, “Yunanistan güvenilir bir muhatap ve Sırbistan’ın da tarihi dostu. Yunanistan, sınırlı ama oldukça önemli bir rol sergiliyor. Bu da Batı Balkanlar’ın istikrarı ve güvenliğine yöneliktir.” dedi.

Vucic de sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Güzel bir günü Dendias’ı konuk ederek geçirdim. Kendisiyle bölgedeki durumu, Belgrad-Priştine ilişkilerinin normalleşmesi ve iki ülke işbirliğinin güçlenmesi konularını ele aldık.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın Belgrad-Priştine Diyalog Süreci’ne verdiği destek nedeniyle Dendias’a teşekkürlerini ilettiğini belirten Vucic, Yunanistan’ın bölgede barış ve istikrarın korunması için de büyük katkı sağladığını kaydetti.

Belgrad-Priştine Diyalog Süreci

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde düzenlenen Belgrad-Priştine diyaloğu üst düzey toplantısı kapsamında Kosova ve Sırbistan arasında sözlü anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

AA

Read Previous

Avusturya ve Sırbistan, Kosova ile normalleşme sürecine ilişkin anlaşmayı görüştü

Read Next

Yunan basını: Ankara ve Atina askeri tatbikatları asgari düzeyde tutmak için gayrı resmi anlaştı