Avusturya ve Sırbistan, Kosova ile normalleşme sürecine ilişkin anlaşmayı görüştü

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic, Priştine ve Belgrad ilişkilerinin normalleşmesine yönelik 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde varılan sözlü anlaşmayı görüştü.

Schallenberg, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Sırbistan dahil Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliğine (AB) entegre olmasının kendileri için jeopolitik açıdan çok önemli oluğunu söyledi.

Özellikle bölgeden olumlu haberlerin geldiği bir dönemde bu ziyaretin gerçekleşmiş olmasının çok kıymetli olduğunu belirten Schallenberg, Priştine ve Belgrad arasında uzun ve meşakkatli bir süreç sonrasında normalleşme kapsamında bir yol haritasının belirlenmesi hususunda bir uzlaşı sağlanmasının memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

“Uzun ve zor görüşmeler olacak ama bence prensipte yapılan anlaşma çok önemli ve değerli bir sinyal veriyor. Bu nedenle Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’i anlaşmayı onayladığı için selamlıyorum.” şeklinde konuşan Schallenberg, bunun kolay bir karar değil ancak çok gerekli bir adım olduğunu dile getirdi.

“Bu uzlaşının başka alternatifi yok”

Schallenberg, Kosova ve Sırbistan arasındaki normalleşmenin bütün bölgenin de rahatlamasına neden olacağını vurgulayarak, “Şu an ortaya koyulan anlaşmanın bir alternatifi bulunmuyor ve bu AB ve Amerikalı dostlarımız tarafından tam olarak destekleniyor, o nedenle bunun bir alternatifi bulunmuyor.” görüşünü paylaştı.

Rusya- Ukrayna savaşına ilişkin Sırbistan’ın duruşuna da değinen Schallenberg, Belgrad’ın Moskova’yı savaştan ötürü kınamasının önemli olduğunu belirterek, “Umuyoruz ki, Sırbistan yaptırımların uygulanmasına da katılır. Kim AB üyesi olmak istiyorsa, dış politika açısından böyle kilit bir konuda dışarıda duramaz.” dedi.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Dacic de iki ülke arasında düzenli bir siyasi diyaloğun bulunduğunu belirterek, gelecek yılın iki ülke diplomatik ilişkilerinin 150. yılı olacağını, bu kapsamda ortak etkinliklerle bu yıl dönümünü idrak etmek istediklerini dile getirdi.

Avusturya, Macaristan ve ülkesinin attığı bazı adımlar doğrultusunda düzensiz göçmen sayısında gerileme yaşandığına ancak AB üyesi ülkelerden düzensiz göçmenlerin Belgrad’a geldiğini dile getiren Dacic, ülkesinin düzensiz göçmenler için bir tür park yeri olmasını istemediğini, bu ve benzeri hususlarda da ortak adımlar atılması gerektiğinin altını çizdi.

AB üyeliğinin ülkesi için öncelik arz ettiğini kaydeden Dacic, Kosova ve Sırbistan arasındaki görüşmelerde en önemli hususun diyalog ve uzlaşı yöntemi olduğunu, normalleşme sürecine yönelik Cumhurbaşkanı Vucic’in bu attığı adımın çok kıymetli olduğunu söyledi.

Sırbistan, Kosova’yı tanımayacak

Dacic, taraflar arasında varılan uzlaşının Kosova’nın tanınmasına ilişkin bir anlaşma olmadığını belirterek, “Avrupa’nın sunduğu öneriyi, kırmızı çizgilerimize kadar uygulayacağız. Bu şu anlama geliyor; biz (Kosova’yı) tanımayacağız ve Kosova’nın Birleşmiş Milletler (BM) üyeliğine onay vermeyeceğiz.” diye konuştu.

Sırbistan’ın bu anlaşmayla AB üyeliği yolunda yeni müzakerelerin açılmasını temenni ettiğini kaydeden Dacic, ülkesinin Rusya’ya karşı AB yaptırımlarını uygulamadığını ama buna rağmen Moskova ile ticari ilişkilerinin azaldığını, ancak yaptırımları uygulayan bazı AB üyesi ülkelerin Rusya ile ticaret hacminin bu süreçte arttığını ileri sürdü.

AA

Read Previous

Batı Balkan ülkeleri ilk teravih namazıyla ramazanı ayını karşıladı

Read Next

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Sırbistan’ın tarihi dostu olduklarını söyledi