Yunanistan Başbakanı Mitsotakis ile görüşen çiftçiler memnun değil

Teselya’daki sendika temsilcilerinin 15 Mart Cuma günü Yunanistan Başbakan ile tekrar bir araya geleceği ve askıda kalan sorunları ele alacakları belirtildi.

Larissa Birleşik Tarım Dernekleri Federasyonu Başkanı Rizos Maroudas’a göre, Başbakan Kyriakos Mitsotakis ile Yunanistan’ın Tesalya bölgesinden 15 kişilik bir çiftçi komitesi arasında Pazartesi günü yapılan toplantı, geçen yılki sel felaketinin yol açtığı zararların telafisine ilişkin zaman çizelgesi konusunda somut cevaplar alınamadan sona erdi.

Maroudas, çiftçilerin Tesalya’da arazi kullanımında değişiklik yapılmamasını talep ettiklerini söyledi, bunu için de gerekli tüm tedbirlerin ve altyapının sağlanması gerektiğini vurguladı. 

Kathimerini gazetesinde yer alan habere göre Başkan Maroudas, Hollandalı uzmanlar tarafından hazırlanan master planla ilgili önemli bilgi eksikliğine dikkat çekerek, programda önemli gecikmeler olduğunu belirtti.

Maroudas, doğrudan sübvansiyonlarla ilgili olarak, ödemelerin Haziran ayı sonuna kadar yapılmasının beklendiğini ve zarar gören ağaç mahsulleri için tazminat ödeneceğini belirtti. Maroudas ayrıca, parlamentoda önerilen yasaya rağmen Kamu Elektrik Kurumu (DEİ) tarafından bildirilen elektrik kesintileri nedeniyle elektrik faturalarında yapılması gereken ayarlamaları hatırlattı. 

Maroudas ayrıca Meriç ilinde meydana gelen hasarların telafisinde yaşanan gecikmelere de dikkat çekti.

Görüşmeden sonra açıklama yapan çiftçiler, ekim zamanının yaklaştığına dikkati çekerek, sel felaketinin yaralarını sarmak ve tekrar kendi ayakları üzerinde durabilmek için nakit akışına ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

Çiftçiler, görüşmeden bekledikleri yanıtları alamadıklarını ifade etti.

Teselya’daki sendika temsilcilerinin 15 Mart Cuma günü Başbakan ile tekrar bir araya geleceği ve askıda kalan sorunları ele alacakları belirtildi.

Mitsotakis, tarımsal yakıttan alınan özel tüketim vergisinin iadesi konusunda çiftçilerle devam eden görüşmeleri takdirle karşılayarak adil ve etkili bir çözüm için çalışmaya devem edeceklerini vurguladı. Miçotakis, son dönemde kırsal kesimde meydana gelen protestoların barışçıl niteliğinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Mitsotakis, AB’nin Ortak Tarım Politikası’nın (CAP) yeniden yapılandırılmasına ilişkin ilerleyen görüşmelere değinerek Yunanistan’ın Bakanlar Konseyi’ne sunduğu ayrıntılı önerilere dikkat çekti. Yunanistan için yeni OTP Strateji Planının üç ana özelliği eşitsizliklerin ortadan kaldırılması, yeni nesil çiftçilerin güçlendirilmesi ve kalkınmanın desteklenmesi olduğunu söyledi. 

milletgazetesi.gr

Read Previous

Priştine Büyükelçisi Angılı, Ramazanın ilk iftarını Kosovalılarla birlikte açtı

Read Next

Mariya Gabriel: Türkiye komşumuz ve önemli ortağımızdır