Priştine Büyükelçisi Angılı, Ramazanın ilk iftarını Kosovalılarla birlikte açtı

Ramazan coşkusunu yaşayan Kosovalılar, bu yılki ramazanın ilk iftarını evleri yanı sıra hayırsever kuruluşlarının kurdukları çadırlarda da açtı.

Bu yıl sırasıyla 18’inci kez Priştine Gençlik ve Spor Merkezi’nin platosunda  İstanbul “Eyüp Sultan” Vakfı  tarafından kurulan  çadırdaki iftara Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Tunç Angılı da katıldı.

İstanbul Klas oteli tarafından verilen iftar yemeğinde vatandaşlarla birlikte Büyükelçi Angılı yanı sıra, Büyükelçilik Din Hizmetleri Müşaviri Bünyamin Albayrak, Büyükelçilik Eğitim Müşaviri Veysel Erdel ve diğer konuklar hazır bulundu.

İftar keyfini yaşamak için bir araya gelen 2 bin kadar Kosovalı Türk, Arnavut ve Boşnak, ezanın okunmasının ardından hep birlikte orucunu açtı.

İftarını Kosovalılarla birlikte açan Büyükelçisi Tunç Angılı, çadırdaki vatandaşların  ramazanlarını kutlayarak, Ramazan’ın herkese esenlikler getirmesini diledi.

İftarın ardından Kosovaport’a konuşan Büyükelçi Angılı, Kosovalılarla birlikte oruç açmanın çok güzel bir duygu olduğunu belirterek, “Ramazan ayında birbirimiz arasındaki kardeşliği daha da pekiştiriyoruz. Kosova ile Türkiye bir bütünün iki parçası gibi, dolayısıyla burada olmaktan son derece mutluyum ” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Bünyamin Albayrak da mikrofonlarımıza konuşarak, yıllardır farklı coğrafyalarda iftar sofralarımızı kardeşlerimizle paylaşmamız çok mutluluk verici. Bunun Kosova’da olması,  Kosova’daki kardeşlerimiz, soydaşlarımız, dindaşlarımız buradaki insanlarla beraber aynı sofrada olmak mutluluk verici, çünkü paylaştıkça çoğalıyor. İmkanlarımız, sofralarımız, nimetlerimiz ne kadar çok insanla paylaşılırsa, o kadar berekete vesile olur” dedi.

İstanbul “Eyüp Sultan” vakfının bu yılda kurduğu iftar çadırı, Ramazan’da ilk sırada ihtiyaç sahiplerinin değişmez adresi haline geldi.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, iftar yemeğine ev sahipliği yaptı

Read Next

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis ile görüşen çiftçiler memnun değil