Kuzey Makedonya’daki muhalefet partileri VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı ve Alternativa, “Yolsuzluğa karşı muhalefet iş birliği” başlıklı ortak bir bildiri yayınladı.

Arnavut İttifakı ve Alternativa koalisyonun meclisteki ofisinde bugün yerel seçim arefesinde ülkemizdeki muhalefet partileri arasında bir toplantı yapıldı.

Toplantıya VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, Arnavut İttifakı Genel Başkanı Ziyadin Sela ve Alternativa Genel Başkanı Afrim Gashi katıldı.

Üç siyasi parti tarafından yayınlanan ortak bildiride, söz konusu toplantının konusunun yaklaşmakta olan yerel seçimler ve bu partiler arasında muhalefet işbirliği olasılığı ve aynı zamanda SDSM-BDİ liderliğindeki belediyelerde temsil edilen yolsuzluk ve suçla mücadele olduğu belirtildi.

Üç başkan, Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Makedonya’yı dünyada 111. sıraya yerleştiren raporuna göre, yerel yönetim birimlerini yozlaşmış yönetimden, şeffaf olmayan harcamalardan ve kara para aklamadan kurtarmak için muhalefet işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Açıklamada, “Bu nedenle belediyelerin, yerel ekonomik gelişimi güçlü ve dengeli, eğitim, kültür ve spor alanlarında da yerinden yönetime bütçe desteği ile vatandaşın hizmetinde olan kurumlar olması için işbirliği yapılması gerektiği sonucuna varmışlardır.” denildi.

İşbirliğinin şekli ve detaylarının üç siyasi partinin belediye teşkilatları tarafından kararlaştırılacağı ifade edildi.

Önceki Haber

Filipçe: Protokollere uyulursa nüfus sayımı ve seçimlerin düzenlenmesi sorun olmaz

Sonraki Haber

Hırvatistan basını: “Bosna’ya Sırp ve Rus savaş uçakları yerleştirilecek”