“Yeni Ödeme Hizmetleri Yasası, banka kullanıcılarının korunmasını güçlendiriyor”

Kuzey Makedonya Merkez Bankası Başkanı Anita Angelovska Bezoska, Yeni Ödeme Hizmetleri Yasası ile banka hizmetleri kullanıcılarının korunmasını güçlendirdiğini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Anita Angelovska Bezoska, yeni ödeme hizmetleri yasasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tüketiciye ödeme hizmetlerini hangi koşullar altında kullandığı ve ödeme hesabında en sık kullanılan hizmetlerin ücretleri hakkında bilgi verilmesi zorunlu kılınırken, yeni yasal çerçeve ödeme hizmeti kullanıcılarının korumasını güçlendiriyor.” ifadelerini kullandı.

Bezoska, Merkez Bankası’nın, bu amaçla bu yıldan itibaren bu alanda düzenli özel kontrollerle başlayacak özel bir organizasyon biriminin kurulması yoluyla bile, bankacılık hizmetleri kullanıcılarının korunmasını iyileştirmek için sürekli olarak çalıştığını belirtti.

Yeni Ödeme Hizmetleri ve Ödeme Sistemleri Kanunu’nun yeni ödeme hizmeti sağlayıcıları için pazar açtığına ve sunulacak hizmetleri genişlettiğine, ancak değişikliklere tüketicinin korunmasına yönelik uygun düzenleyici gerekliliklerin de eşlik ettiğine dikkat çeken Bezoska, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Merkez Bankası, her bir ödeme hizmeti sağlayıcısından düzenli olarak ücretler hakkında veri toplayacağı ve bunları karşılaştırmalı bir bağlamda web sitesinde yayınlayacağı ödeme hesabıyla ilgili temsili 11 hizmetin bir listesini yayınladı. Merkez Bankası’nın internet sitesinde ücretlerin ilk olarak yayınlanması bu yılın Eylül ayının sonunda yapılacak. Bu sayede vatandaşlar ücretler hakkında hızlı ve kolay ulaşılabilecek bilgilere sahip olacak.”

Read Previous

Balkanlar’da Dünya Kadınlar Günü etkinliklerle kutlanıyor

Read Next

AB heyeti Yunanistan’a “şeffaflığa yönelik inisiyatiflerin artırılması” çağrısı yaptı