Balkanlar’da Dünya Kadınlar Günü etkinliklerle kutlanıyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Balkan ülkelerinde çeşitli etkinlikler düzenlendi, sokaklar çiçekçilerle doldu.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, Sırbistan’ın başkenti Belgrad ve Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te meydanlar, 8 Mart vesilesiyle pembe balonlarla süslendi.

Saraybosna’da ülkenin dört bir yanından gelen bin kadar kadın, kadınlar arası dayanışma için yürürken, Zagreb ise bu yıl yedincisi gerçekleştirilecek “Gece Marşı” yürüyüşüne ev sahipliği yapacak.

Kadınlar gününün ortaya çıkışı

ABD’nin New York kentinde 151 yıl önce bir tekstil fabrikasında çok ağır koşullarda çalışan kadınlar, greve başladı. Yaklaşık 40 bin işçi, daha iyi koşullarda çalışma, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret talep ediyordu. Grevin ilk günü, 8 Mart 1857’de fabrikada çıkan olaylarda, şüpheli bir yangın başladı. Alevler, 129 kadının hayatına mal oldu.

Sosyalist Enternasyonal örgütünün girişimiyle ilk defa 1911’de Almanya ve İsviçre’de “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” adıyla anılmaya başlanan gün, 1975’te Birleşmiş Milletler nezdinde de kabul edildi.

Birleşmiş Milletlerin (BM) öncülüğünde kutlanan bu gün kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması, hayatlarını daha iyi koşullarda sürdürmesiyle gündeme gelirken tarih boyunca birçok kadın farklı biçimlerde tüm dünyayı değiştiren eylemlerde bulundu ve büyük başarılara imza attı.

Kaynak: Balkan News / AA

Read Previous

Ölümcül tren kazasının ardından Yunanistan’da grev kararı alındı

Read Next

“Yeni Ödeme Hizmetleri Yasası, banka kullanıcılarının korunmasını güçlendiriyor”