“Yeni Hükümet sadece Kuzey Makedonya ismini kullanmalı, aksi takdirde Yunanistan ve Avrupa ile ilişkilerde sorunlar yaşanacak”

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, “Yeni Hükümet sadece Kuzey Makedonya ismini kullanmalı, aksi takdirde Yunanistan ve Avrupa ile ilişkilerde sorunlar yaşanacak.” dedi.

MİA Atina Muhabirinin haberine göre, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis devlet televizyonuna verdiği röportajda, isim konusunda Anlaşmaya tam uyum sağlanmadığı takdirde Yunanistan’ın memorandumları onaylamayacağını ve ülkenin AB perspektifinde ilerleme sağlanamayacağını yineledi.

Mitsotakis, “Bir kez daha yeni hükümete pozisyonunu değiştirmesi ve ülke içinde ve dışında sadece Kuzey Makedonya adını kullanması konusunda uyarı içeren bir mesaj göndermek istiyorum, aksi takdirde Yunanistan ve Avrupa ile ilişkilerde mutlaka sorun yaratacaklardır.” diye konuştu.

VMRO-DPMNE lideri Hristijan Mickoski’nin açıklamalarını yorumlayan Mitsotakis, bunların “başbakan adayının açıklamaları” olduğunu ve yeni hükümetin resmi görüşlerini bekleyeceklerini belirterek, bunun son derece olumsuz davranışların “ilk örnekleri” olduğunu vurguladı.

Mitsotakis, “Prespa Anlaşması’nın özünde erga omnes dediğimiz tek ismin anlamı, Kuzey Makedonya isminin herkes için geçerli olması, yani hem ülke dışında hem de ülke içinde kullanılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Prespa Anlaşması’na oy vermediklerini, çünkü “bu Anlaşmanın Makedon milletini ve Makedon dilini güvence altına aldığına” itirazları olduğunu hatırlatan Miçotakis’e göre bu, aynı zamanda Anlaşmayı desteklememelerinin de temel nedeniydi.

Read Previous

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Bulgaristan’ı ziyaret etti

Read Next

Yunanistan üzerinden Türkiye’ye giden çöl tozu 1 hafta etkili olacak