Yeni Ankara Büyükelçisi Zvonko Mutsunski’ye katılım belgesi takdim edildi

Makedonya’nın Yeni Ankara Büyükelçisi Zvonko Mutsunski’ye, bugün Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nde  Türkçe dil kursu katılım belgesi takdim edildi.

Mehmed Arif / Aydın Davud

Sertifika takdimine T.C. Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yard. Doç. Dr. Mehmet Samsakçı ve eğitmenler katıldı.

zv 2

Büyükelçi Ömür Şölendil, Zvonko Mutsunki’ye Ankara’daki yeni görevinde başarılar dilerken iki ülke arasındaki ilişkileri “Biz Makedonya’yı anayasal isimle tanıyan ilk ülkeyiz ve Makedonya’nın Nato üyeliğini çoktan hakettiğini söylüyoruz” ifadeleriyle özetledi.

Büyükelçi Mutsunski de dost ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne Makedonya Büyükelçisi olarak atanmaktan büyük mutluluk ve onur duyduğunu belirtti.

İki büyükelçi de iki ülke arasındaki siyasal ve kültürel işbirliğinin devam ettiğini vurgularken ilerki dönemde bu işbirliğin en üst düzeye çıkması için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine eklediler.

Büyükelçi Zvonko Mutsunski Türkçe dil kursu katılım belgesini Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yard. Doç. Dr. Mehmet Samsakçı’nın elinden aldı. Samsakçı “Bizim kültür merkezimiz için aslında tarihi bir gün çünkü bir kursiyerimiz Türkiye Cumhuriyeti’ne büyükelçi olarak gidiyor” dedi.

Mehmet Samsakçı, bu olayın 42 Yunus Emre Kültür Merkezi için de prestij teşkil edeceğini belirtti.

zv 3

Sertifika takdiminden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yeni Ankara Büyükelçisi Zvonko Mutsunski TİMEBALKAN’ın “Türkçe’yi öğrenmeye başlamanızda sizleri motive eden şey neydi?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Tarihsel ve kültürel bağlarımızın olduğu dost ülkenin dilini öğrenmek. Çeşitli sebeplerle Türkiye’yi ziyaret ettim ve orada kendimi evimdeymiş gibi hissettim.”

Büyükelçiye Türkçe’de öğrendiği ilk kelimeyi sorduğumuzda ise “Merhaba” cevabını aldık.

 

Read Previous

Messi’den Afgan çocuğa imzalı forma

Read Next

ABD Başkanı Obama: Suriye’nin geleceğinde Esed’in yeri olamaz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *