ABD Başkanı Obama: Suriye’nin geleceğinde Esed’in yeri olamaz

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’nin geleceğinde Esed’in yerinin olamayacağına vurgu yaparak, “çatışmaların durdurulması” anlaşmasının işlerlik kazanabilmesinin büyük oranda Esed rejimi ile Rusya’nın tavrına bağlı olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Obama, Suriye’deki son gelişmeler, “çatışmaların durdurulması” anlaşması ve DAEŞ’le mücadelede gelinen son noktayı, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

“Çatışmaların durdurulması” anlaşmasının her şeyden önce Esed rejimi ile Rusya’nın tavrına bağlı olacağını vurgulayan Obama, “Rusya’nın askeri müdahalesi Esed rejimini güçlendirdi ve insani yıkımı daha da kötü hale getirdi” dedi.

Suriye’de sadece iç savaşın değil, derin mezhepsel ve siyasi ayrılıkları yansıtan vekalet savaşlarının yaşandığını ifade eden Obama, “Böyle bir durumda varılan ‘çatışmaların durdurulması’ anlaşmasının kolay olmayacağını, birçok şüphenin mevcut olduğunu biliyoruz. Ancak eğer diplomasi ile bu çatışmayı çözmek için çaba göstermezsek tarih bizi yargılayacaktır” diye konuştu.

“DAEŞ’i ortadan kaldırmanın yegane yolu, Suriye’deki kaosu bitirmektir”

“DAEŞ’i ortadan kaldırmanın yegane yolu, Suriye’deki kaosu bitirmektir” diyen Obama, cuma gece yarısı yürürlüğe girecek “çatışmaların durdurulması” anlaşmasının, bu yönüyle kaosu bitirmenin potansiyel bir adımı olduğunu belirtti.

En iyi durumda bile şiddetin hemen biteceğini beklemediklerini ancak anlaşmanın tüm taraflarının, hava saldırıları da dahil tüm saldırıları durdurmasını beklediklerini dile getiren ABD Başkanı, “Bunun gerçekleşebilmesi Esed rejimine, Rusya’ya ve diğer müttefiklerinin anlaşmaya sadık olmalarına bağlıdır” yorumunu yaptı.

Gelecekteki günlerin kritik olduğunu ve tüm dünyanın bu süreci yakından izlediğini vurgulayan Obama, “Bu anlaşma, müzakere taraflarının samimi olup olmadıklarını gösterecek bir testtir. Viyana süreci açıktır, serbest seçimleri takiben yeni bir anayasanın yapılması ve tüm tarafları kapsayacak bir hükümetin kurulması” ifadelerini kullandı.

Obama, şunları kaydetti:

“Bu tür bir gelecekte Beşşar Esed’in yeri olamaz. Esed’in kendi halkına karşı yürüttüğü ve içinde işkence, misket bombası, kuşatma ve aç bırakmanın da olduğu barbarca bir savaşın ardından bu mümkün olamaz. Pek çok Suriyeli, Esed koltuğunu bırakana kadar onunla savaşmayı bırakmaz.”

“Esed konusunda Rusya ve İran ile aramızda hala anlaşmazlıklar var”

Rusya, İran ve bölgedeki bazı diğer aktörlerle ABD arasında hala Esed konusunda belirgin bir anlaşmazlığın olduğunu aktaran Obama, “Çatışmaların durdurulması anlaşması, tarafların Suriye’de şiddeti bitirme konusundaki bakış açılarını da gösterecektir” dedi.

“Çatışmaların durdurulması” anlaşmasının uygulanabilmesi halinde Suriye’deki şiddetin azalabileceğini ve böylece insani yardıma muhtaç bölgelere yardımın ulaştırılabileceğini belirten Obama, “Bu anlaşmanın, siyasi geçiş süreci müzakerelerinin kapısını aralayıp iç savaşı bitirme potansiyeli de bulunmaktadır” diye konuştu.

Obama, DAEŞ’le mücadelede birkaç ay öncesine göre daha iyi durumda olunduğunu dile getirerek, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda ve Kanada gibi ülkelerin son dönemdeki katkıları ile Türkiye’nin sınır güvenliği noktasındaki gayretlerine vurgu yaptı.

Bugüne kadar DAEŞ’le mücadele kapsamında 10 binden fazla hava saldırısının gerçekleştirildiğini anlatan Obama, “Geçen yazdan bu yana DAEŞ, Irak veya Suriye’de kayda değer bir ilerleme gerçekleştirememiştir” dedi.

Obama, Irak güçlerinin son dönemde DAEŞ’i Ramadi’den çıkarmayı başardığını ve DAEŞ’in Irak’ta bir zamanlar elinde tuttuğu bölgelerin yüzde 40’ından fazlasını son dönemde kaybettiğini aktardı.

“DAEŞ’le mücadelede yeni bir aşamadayız”

Anbar ve Musul’un geri alınabilmesini de kapsayan DAEŞ’le mücadelede yeni bir aşamaya gelindiğini ifade eden Obama, Irak’a DAEŞ’le mücadele ve yeniden yapılanma anlamında gerekli finansal desteği de sağlayacaklarını kaydetti.

Suriye’de ise DAEŞ’in son günlerde Teşrin ve Şeddadi’den püskürtüldüğünü dile getiren Obama, örgütün Rakka’ya doğru sıkıştırılmaya başlandığını söyledi. Obama, son aylarda DAEŞ’in petrol tesislerinin ve tankerlerinin bombalanması sonucunda örgütün gelirlerinin de azaldığını kaydetti.

ABD’nin, Libya’da DAEŞ’e karşı gerçekleştirdiği hava saldırılarına da değinen Obama, bu ülkede hükümetin kurulması sürecinde Libyalılara desteklerinin süreceğini ifade etti.

DAEŞ’le dijital alanda da mücadele edebilmek için ilgili kamu kurumlarının Facebook, Twitter ve Youtube gibi Silikon Vadisi’nin önde gelen bilişim firmalarıyla yakından çalıştığını anlatan Obama, “DAEŞ’le mücadele kolay olmayacak ancak ulusal gücümüzün tüm unsurlarını kullanacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Read Previous

Yeni Ankara Büyükelçisi Zvonko Mutsunski’ye katılım belgesi takdim edildi

Read Next

Boris Traykovski; Makedonya’da eksikliği hissedilen Cumhurbaşkanı

One Comment

  • I have been looking for articles on these topics for a long time. casinosite I don’t know how grateful you are for posting on this topic. Thank you for the numerous articles on this site, I will subscribe to those links in my bookmarks and visit them often. Have a nice day

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *