Yarın Kosova için kritik gün

Kosova Meclisi’nde cumhurbaşkanı için oylamanın yapılacağı Cuma günü, iktidar ile muhalefet arasında yaşanan gerginliği patlama noktasına taşıyabilir. Kosova Demokratik Partisi (PDK) lideri Haşim Taçi’nin Cumhurbaşkanı seçilmesi bekleniyor.

Analistler Cuma günün Kosova için kritik bir gün olacağına dikkat çekmekteler. Meclis binasının karşısında protestolarına devam eden muhalefetin, PDK lideri Haşim Taçi’nin cumhurbaşkanı seçilmesini engellemek için şiddete başvurabilmesi ihtimali oldukça yüksek. Üstelik Cuma günü Kosova’nın bir çok şehrinden Taçi’ye destek olarak Priştine’ye PDK sempatizanlarının akın etmesi bekleniyor. Muhalefet sempitazanları ile PDK sempatizanlarının karşı karşıya kalması, meydanları savaş alanına dönüştürebilir. Durumun güvenlik kuvvetleri tarafından son derece temkinli bir şekilde idare edilmesi gerekecek.

hashim-thaci1-426x400Kosova Demokratik Partisi (PDK) lideri Haşim Taçi, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda yabancı danışmanların cumhurbaşkanlığı ofisinde görev almaları bekleniyor.

Taçi’nin cumhurbaşkanlığı sırasında danışman olarak görev yapacak şahıslardan, Norveçli diplomat Kai Eide, Alman diplomat Wolfgang İschinger, Avusturyalı diplomatlar Wolfgang Petritsch ve Erhard Busek’in isimleri anılıyor.

Bu danışmanların uluslararası konular ile Kosova’nın Avrupa-Atlantik oluşumları ile bütünleşme süreçlerindeki reformlardan sorumlu olacakları tahmin ediliyor.

Thaçi’nin isimleri geçen olası danışmalanları hakkında henüz teyit gelmedi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Pekin zenginlikte birinci, İstanbul ise 28 milyarder ile 13. sırada

Read Next

Başbakan Borisov Batı Şeria’da

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *