“Yapısal reformlar, ticaret ve finansal entegrasyon yoluyla daha yüksek ekonomik büyüme mümkün”

Kuzey Makedonya Ulusal Bankası Başkanı Anita Angelovska Bezoska, yapısal reformlar, ticaret ve finansal entegrasyon yoluyla daha yüksek ekonomik büyümenin mümkün olduğunu söyledi.

Kuzey Makedonya Ulusal Bankası Başkanı Anita Angelovska Bezoska, “Kapital” Dergisi’ne verdiği röportajda, “Ülkenin daha hızlı ve sürdürülebilir ekonomik büyümesi, büyüme potansiyeli artarsa ​​mümkündür ve bu da ancak uzun vadeli büyümenin bağlı olduğu üç faktör olan emek, fiziki sermaye ve verimlilik üzerinde olumlu etki yapacak yapısal politikalarla sağlanabilir.” ifadelerini kullandı.

Salgın ile ilgili zorluklar ne olursa olsun, yapısal reformlar bir kenara bırakılmaması, yapısal engellerin kaldırılması sürecinin sürekli olarak gerçekleşmesi gerektiğini kaydeden Bezoska, “Eldeki en son verilere göre, verimliliğimiz Avrupa’nın yalnızca yaklaşık %44’ü, fiziksel sermaye hacmimiz ise Avrupa’nın yalnızca üçte biri kadardır ve işgücü büyümesinde aşağı yönlü bir eğilim vardır. Bu rakamlar, politika yapıcıların çabalarının nereye yönlendirilmesi gerektiğini açıkça göstermektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bezoska, korona krizinin eskiyi daha da öne çıkardığını ve pandemi sonrası dönemde belirli iş modellerinin sürdürülebilirliğini sorgulayan yeni yapısal sorunları ortaya çıkardığını, ayrıca işgücünün yeniden eğitilmesi ihtiyacını, mesleki yaşamdaki değişiklikleri ortaya çıkardığını belirtti

Read Previous

200 bin euro değerinde eroin ele geçirildi

Read Next

Kovaçevski: Gerçek lider kendinden çok başkalarını önemser