Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Türkiye’nin Kosova’nın tanınması için bir seferberlik başlatması halinde kendilerinin de bunun aleyhinde Kosova’yı tanıyan ülkelerin bu kararlarını geri çekmeleri için bir seferberliğe girişeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kosova’yı tanıyan ülkelerin sayısının artırılması için ABD ile birlikte girişimde bulunulacağına yönelik açıklamalarını değerlendiren Vuçiç, „Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok saygı duyuyorum ve Türkiye ile olabilecek en iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz fakat kendi ülkemiz ve kendi menfaatlerimiz var ve bu çerçevede hareket edeceğiz“ diye konuştu. Dün Kragujevac şehrinde yaptığı açıklamada Vuçiç, “Eylül ayına kadar Kosova’yı tanıyan yeni bir ülke olursa aynı anda biz de Kosova’nın tanınma kararının çekilmesi yönünde bir seferberlik başlatacağız“ diye konuştu.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47. yıl törenlerine katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hareketinden önce yaptığı açıklamada Erdoğan, KKTC’nin tanınması için çalışmanın yanı sıra Kosova’nın tanınması için de çalışma yürütüleceğini ifade ederek, “İnşallah BM Genel Kurulu’nda Joe Biden’la da yapacağımız görüşmelerde kendisiyle bu konuları ele alacağız. Kosova’nın tanınması noktasında müşterek bir çalışma yürütelim, bunu kendisine teklif edeceğiz’’ diye konuşmuştu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Ülke genelinde 352 hız limiti aşımı cezası kesildi

Sonraki Haber

VMRO DPMNE ve SDSM arasında maaş tartışması