Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE ile iktidardaki SDSM arasında maaş tartışması yaşanıyor.

Ana muhalefet partisi VMRO DPMNE’den yapılan açıklamada, Makedonya’nın şu anda bölgedeki doğrudan yabancı yatırım açısından dipte ve Arnavutluk ile Sırbistan’a kıyasla 5 ila 15 kat daha az olduğu beelirtildi.

Kendilerinin iktidara gelmesi halinde tüm vatandaşlara gelişme ve daha yüksek bir standart sunacakları ifade edilen açıklamada, “Bizim konseptimiz ortalama 750 euro yani 45 bin dinar maaş sunuyor. Bu, özverili çalışma, ekonominin gerçek büyümesi ve Makedonya’da mümkün olduğu kadar çok yatırımın çekilmesi ile mümkündür.” denildi.

VMRO DPMNE’nin açıklamasında “İktidar mafyası yolsuzluk ve suç nedeniyle ekonomiyi aşındırıyor ve Makedonya’da ekonomik hayatın ciddi şekilde büyümesine izin vermiyor. Amaçları açıktır, Makedonya’yı sefalet içinde bırakmak, vatandaşları çırılçıplak bir varlığa getirmek, böylece halkı manipüle edip, atacakları kırıntılarla yönetmek.” ifadeleri kullanıldı.

İktidardaki SDSM ise, ortalama 750 avro maaş vaat ettikleri VMRO-DPMNE’nin açıklamasına tepki göstererek, muhalefetin vaatlerinin “boş” olduğunu ve onların zamanında ücretlerin yıllardır dondurulduğunu söyledi.

Boş vaatlerle vatandaşları manipüle eden VMRO-DPMNE’den farklı olarak SDSM, somut ve etkin politikalarıyla ciddi maaş artışı gerçekleştirdiğini belirtilen Açıklamada, “VMRO-DPMNE geçen yılki parlamento seçimlerinde programında bir dönem için %25 maaş artışı sözü verdi ve bugün bir yıl sonra ortalama 45.000 denar maaş vaat ediyor, ancak herkes bu partinin iktidarı sırasında yıllarca maaşların neredeyse dondurulduğunu biliyor.” denildi.

Açıklamada, “Tüm veriler, SDSM ile maaşların çok daha hızlı arttığını gösteriyor. İnsanlık tarihinin en büyük sağlık ve ekonomik krizlerinden birinde bile sağladığı ekonomiyi desteklemek için kesin olarak belirlenmiş önlemleriyle SDSM, Ağustos 2020’den Mayıs 2021’e kadar olan dönemde ortalama maaşı %4,3 oranında artıracak.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

Vuçiç: Türkiye ile olabilecek en iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz

Sonraki Haber

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi ‘soykırımın inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa’ çıkarttı