Vucic: Toplu saldırıların faillerinin en ağır şekilde cezalandırılması için elimden geleni yapacağım

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkedeki toplu saldırıların faillerinin en ağır şekilde cezalandırılması için elinden geleni yapacağını söyledi.

Sırbistan Radyo Televizyonu’na (RTS) konuşan Vucic, “Bugün, saldırıların faillerini gereken şekilde cezalandırmazsak, 15-20 yıl sonra benzer saldırıların yaşanması doğrudan bizim suçumuz olacaktır.” dedi.

Vucic, 3 Mayıs’ta yaşanan silahlı saldırıda 10 kişinin öldürüldüğü Vladislav Ribnikar İlkokulu’nu ziyaret ettiğini anımsatarak, “Daha sonra diğer saldırının yaşandığı Dubona ve Malo Orasje bölgelerini ziyaret ettim. Kurban yakınlarıyla konuştum. Konuştuğum insanlar, faillerin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.” ifadelerini kullandı.

Sırbistan’da 26 Mayıs Cuma günü yapılması planlanan büyük mitingin, ‘popülerlik ölçmek’ veya ‘inat olsun diye’ düzenlenmediğinin altını çizen Sırp lider, “Söz konusu miting, birilerinin yaptığı şeyin anlamsız olmakla kalmayıp böyle şeylere meydan bırakılmayacağını kanıtlama teşebbüsüdür.” şeklinde konuştu.

Kriz durumunda seçimlerin en iyi seçenek olduğunu savunan Vucic, saldırıların ardından güvenliğinden endişe eden halkın, muhalefetin çağrısı üzerine, bir şeyleri değiştirmek için sokaklara döküldüğünü söyleyerek, muhalefetin bu durumu kötüye kullandığına dikkati çekti.

– “Escobar, Brüksel Anlaşmasını yeniden okumalı”

Sırbistan-Kosova diyaloğuna da değinen Vucic, ABD’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar’ın, Sırp Belediyeler Birliği’nin (ZSO) kurulması için Priştine’nin önerisini beklediklerine yönelik açıklamasını eleştirdi.

Escobar’ın iki ülke arasında imzalanan Brüksel Anlaşmasının bazı hükümlerini unuttuğuna işaret eden Vucic, “Escobar, Brüksel Anlaşmasını yeniden okumalı. Priştine’nin bu konuda hiçbir yetkisi bulunmuyor.” diye konuştu.

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Sırbistan’ı, Rusya’ya yaptırım uygulamaması nedeniyle suçladığını hatırlatan Vucic, “Borrell haklı. Sırbistan, Rusya’ya yaptırım uygulamayan tek ülke. Sırbistan, bağımsız bir siyaset izleyen tek ülke. Bunu elimizden geldiğince sürdürmeye çalışacağız. Yapamadığımız zaman vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendireceğiz. Bir yıl üç ay boyunca bu konudaki tutumumuzu değiştirmemeyi başardık.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bosna Hersek’te ”8. Adriyatik ve İyon Denizleri İçin AB Stratejisi Forumu” başladı

Read Next

Yunanistan’da Sayıştay Başkanı Sarma, geçici hükümetin başbakanı oldu