Bosna Hersek’te ”8. Adriyatik ve İyon Denizleri İçin AB Stratejisi Forumu” başladı

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, 8. Adriyatik ve İyon Denizleri için Avrupa Birliği (AB) Stratejisi (EUSAIR) Forumu’nun ilk gününde açılış programı düzenlendi.

EUSAIR’in başkanlığını üstlenen Bosna Hersek’in ev sahipliğinde düzenlenen programa Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic, Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman ve birçok yetkili katıldı.

Açılışa video konferans yöntemiyle katılan AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, aday ülke statüsü alan Bosna Hersek’in AB reformlarını hayata geçirmeye devam etmesi gerektiğini söyleyerek Bosna Hersek’in AB’nin bir parçası olduğunu ifade etti.

EUSAIR’in bölge ülkeler için önemli katkılar sağladığını belirten Varhelyi, işbirliği alanında da imkanlar sunduğunu aktardı.

Konakovic de bölgesel işbirliğinin altını çizerek “Beraber çalışırsak tüm olumsuz etkenleri bertaraf edebiliriz. Forum kapsamında delegasyonların fikir ve düşünce alışverişinde bulunmalarını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Bosna Hersek AB Entegrasyonu Ofisi Müdürü Edin Dilberovic ise sorunların çözümünde ortak hareket edilmesi gerektiğini yineledi.

Saraybosna’da 25 Mayıs’a kadar devam edecek forum kapsamında, bölge ülkelerinin çevre, turizm, enerji ve gıda gibi birçok alanda ikili görüşmeler gerçekleştirmesi beklenirken EUSAIR ülkeleri olan İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Yunanistan’dan küçük ve orta dereceli işletmeler, araştırma merkezleri ve üniversiteler de karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunacak.

Bosna Hersek’te ayrıca Adriyatikİyon Girişim Konseyi (JJI) de düzenlenirken ev sahibi ülke, EUSAIR’in başkanlığını Hırvatistan’a devredecek.

AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, aday ve potansiyel aday ülkeleri AB’ye yakınlaştırmanın bir yolu olarak 2014’te EUSAIR’i oluşturdu.


AA

Read Previous

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, parti liderleriyle görüştü

Read Next

Vucic: Toplu saldırıların faillerinin en ağır şekilde cezalandırılması için elimden geleni yapacağım