Vucic: “Sırbistan kamikaze drone alacak”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, kamikaze drone satın alımı için Birleşik Arap Emirlikleri ile anlaştıklarını açıkladı.

Abu Dabi’deki uluslararası savunma fuarında konuşan Vucic, anlaşmanın 2 gün içerisinde imzalanacağını ve insansız hava araçlarının kısa bir süre içerisinde Sırbistan’a ulaşacağını duyurdu. Vucic, “Bunlar kamikaze drone’lar ve Sırp topraklarında olacaklar. Önümüzdeki beş ila altı ay içerisinde ilk Sırp kamikaze drone’ları Sırbistan Ordusuna teslim etmeyi umuyoruz” diye konuştu.

Ordunun oyuncak olmadığını ve Putin’in açıklamalarının işaret ettiğine göre Ukrayna’daki savaşın oldukça şiddetli bir şekilde devam edeceğinin görüldüğünü ifade eden Vucic, “Durum Sırbistan’ın siyasi, askeri ve diğer her sahadaki durumunu daha da ağırlaştıracak. Bu beklediğimiz bir şey. Ayrıca iki üç gün içerisinde harp sahasında büyük değişiklikler bekliyorum ve bunun Sırbistan’a yönelik siyasi süreçlere hem Batı tarafından hem de diğer uluslararası faktörler tarafından kaydadeğer değişikliklere yol açacak etkileri olacak” dedi.

Sırbistan’ın NATO üyesi ülkeler tarafından çevrelenmiş olduğunu ve üretebileceği ve ithal edebileceği her silaha ihtiyacı olduğunu vurgulayan Vucic, “Herkesin cephane ihtiyacı var. Ürettiğimizin tamamı satılıyor. Üretimin yüzde 30’unun Sırbistan’da kalması şartı bulunuyor. İhtiyacımız olandan fazlası hariç, hiçbir şeyin satılmasına izin vermiyoruz. Herkes savaşmak istiyor ve herkes savaşa hazırlanıyor. Bizim için öncelik kendi ordumuz ve kendi ülkemiz” diye konuştu.

Dünyadaki yeni silahlanma yarışının dışında kalmak istemediklerini vurgulayan Vucic, ayrıca Rafale savaş uçaklarının alımı için Fransızlarla müzakerelere devam ettiklerini söyledi. 

Balkan News

Read Previous

Bulgaristan’da engelli raporunun süresi dolmuş olan engellilere yardım ödemeleri devam edecek

Read Next

“Deprem bölgesinde şehir merkezleri gibi köylerimizi de 1 yıl içinde ayağa kaldırmayı hedefliyoruz”