Bulgaristan’da engelli raporunun süresi dolmuş olan engellilere yardım ödemeleri devam edecek

Bulgaristan’da sosyal Yardımlar Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre, kurum 29 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe giren Engelliler Kanunu’nda yapılan değişikliklerin uygulanması üzere engelli sağlık kurulu raporlarının geçerlilik süresi dolmuş olan kalıcı engellilere sosyal yardım ve mali destek ödemelerine resen devam edecek. Şubat ayı ödemeleri, Sağlık Bakanlığı’ndan alınan uygun kişi listelerine göre 15 Mart’tan sonra banka hesaplarına aktarılacak.

Engellilerin sosyal yardım ve destek almaya devam edebilmeleri için engelli sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresinin sona ermesinden en az üç ay önce yeniden belgelendirme başvurusu yapmış olması, yeniden belgelendirme için bir tarih belirlenmiş olması ve engelli sağlık kurulu raporunun gecikmesi nedeniyle engellilik durumunun tespiti için Engelli Sağlık Kurulu ile görüşmemiş olması gerekir.

Engellilerin yukarıda belirtilen bilgileri mevcut ikametgah adresine göre ilgili Sosyal Yardımlar Müdürlüğü’ne beyan etmelerine gerek yoktur. Bu bilgi, Sağlık Bakanlığı tarafından her ayın 20’sine kadar Sosyal Yardımlar Ajansı’na gönderilecek.

Kırcaalihaber

Read Previous

Merkez Klinik Sendikaları yarın protesto düzenleyecek

Read Next

Vucic: “Sırbistan kamikaze drone alacak”