Vucic: “Gösterilere 50 bin kişi değil, 9 bin kişi katıldı”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, başkent Belgrad’da dün akşam muhalefetin çağrısı üzerine düzenlenen hükümet karşıtı gösteriye iddia edildiği gibi 50 bin kişinin değil, 9 bin kişinin katıldığını savundu.

Ülkede geçen hafta gerçekleşen iki silahlı saldırıya tepki olarak Belgrad’ın yanı sıra Sırbistan’ın farklı şehirlerinde düzenlenen gösterilere ilişkin açıklamada bulunan Vucic, muhalefetten daha ciddi ve daha sorumlu bir tavır beklediğini ifade etti.

Gösterilerin motivasyonunun siyasi olduğunu savunan Vucic, buna engel olmaya çalıştığını anımsatarak, “Bunu korktuğum için değil, devletimiz için iyi olmadığını düşündüğüm için yaptım.” dedi.

Gösteriye katılanlar, açık alanda şiddete teşviğin durdurulması, şiddet içerikli programların yayından kaldırılması, Sırbistan Radyo ve Televizyonu’nun (RTS) yönetimi ve Sırbistan’da hangi kanalların yayınlayacağını belirleyen denetleme kurulunun istifasını talep etti.

Geçen hafta 17 kişinin hayatını kaybettiği toplu saldırıların sorumlusunun İçişleri Bakanı Bratislav Gasic ile Güvenlik ve İstihbarat Ajansı Başkanı Aleksandar Vulin olduğuna işaret eden göstericiler, sorumlu bakan ve üst düzey yöneticileri istifa etmeye çağırdı.

Sırbistan Meclisi’nin “Hükümetin ülkenin mevcut güvenlik durumundaki rolü” gündemiyle toplanmasını talep eden muhalefet, hükümete taleplerin yerine getirilmesi için 12 Mayıs’a kadar mühlet tanıdı.

Muhalefet temsilcileri, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda yaşanan trajedinin büyüklüğüne uygun önlemlerin alınacağını duyurarak, Sırbistan’ın işleyişini durdurma tehdidinde bulundu.

Belgrad yakınlarındaki Vracar’da 3 Mayıs’ta Vladislav Ribnikar İlkokulu’nda 14 yaşındaki 7. sınıf öğrencisi Kosta Kecmanovic’in silahlı saldırısında 8’i çocuk 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Okuldaki saldırıda bir öğretmen ve 6 öğrenci yaralanırken, olayın faili Kecmanovic’in saldırıyı önceden planladığı ve kurbanların isimlerinden oluşan bir liste hazırladığı belirtilmişti.

Okul saldırısından iki gün sonra ise Mladenovac’ta 21 yaşındaki saldırgan Uros Blazic, seyir halindeki araçtan otomatik tüfekle etrafa rastgele ateş ederek 8 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Hükümet, yaşanan silahlı saldırıların ardından ulusal yas ilan etmişti.

Balkan News

Read Previous

Kosova Dışişleri Bakanına göre “bölgede ikinci bir Sırp Cumhuriyeti’ne gerek yok”

Read Next

TİKA’nın destekleriyle Ohri’de 13. Uluslararası İzcilik Kampı Düzenlendi