Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, 1 Ocak 2023’ten itibaren Sırbistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya arasında sınır olmayacağını söyledi.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aaleksandar Vuçiç ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın katılımıyla bölgesel işbirliği için “Ekonomik Forumu” düzenleniyor.

Burada konuşma yapan Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç, “Böyle bir fikrimiz olduğunda hepimizin farklı sorunları vardı, örneğin Sırbistan ve Arnavutluk geçmişte hiç yakın olmadılar. Ama biz geleceğe bakmaya, düşünmeye ve çocuklarımıza bir şeyler bırakmaya karar verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu girişimle Sırbistan, Makedonya ve Arnavutluk’un birbirlerine yardım edebileceklerini ve vatandaşların hayatlarını iyileştirebileceklerini kanıtlandığına dikkati çeken Vuçiç, “Hepimiz kesinlikle Avrupa yolundayız, ancak kendimiz yapmazsak birilerinin ülkelerimizin yararına çalışacağı konusunda aptal veya saf değiliz.” dedi.

Vuçiç, “İdari sorunları aşmayı başarırsak 1 Ocak 2023’ten itibaren ülkelerimiz arasında sınır kalmayacak, sınırlar olacak ama vatandaşlarımıza uygulanmayacak. Bu da tarihi bir an olacak.” ifadelerini kullandı.

Üsküp’te bugün düzenlenen Ekonomik Forum’da, şimdiye kadar “Mini” Schengen” olarak anılan girişimin adı değiştirilecek.

Önceki Haber

Rama: Bu girişimin Yugoslavya’nın yeniden yaratılması olduğunu düşünen insanlar paralel evrende yaşıyor

Sonraki Haber

“Mini Schengen“in yeni ismi “Açık Balkan” oldu