Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, “Mini Şengen” olarak adlandırılan girişimin Yugoslavya’nın yeniden yaratılması olduğunu düşünen insanların paralel evrende yaşadığını söyledi.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aaleksandar Vuçiç ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın katılımıyla bölgesel işbirliği için “Ekonomik Forumu” düzenleniyor.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama burada yaptığı konuşmada, söz konusu girişimin Avrupa Birliği’nin dört temel özgürlüğünü yeniden canlandırmayı amaçladığını söyledi.

Rama, “Kim bu girişimin eski Yugoslavya’nın bodrumlarında eski Yugoslavya’yı yeniden kurmak ve Sırbistan’a hegemonya vermek için tasarlandığını ve en güçlüsü olarak bizden her şeyi alacağını söylüyorsa paralel evrende yaşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu eleştirileri yapan insanların milletler arasındaki köprülerin refahı ve güçlendirilmesi için değil, halkın sırtında siyaset için yaşadıklarını kaydeden Rama, “Bu, AB’nin ilkeleri, değerleri ve mekanizmaları ile yaşayan bir ortamın oluşmasından başka bir şey değildir, ancak bu arada her ülke AB’ye katılmak için kendi çabasını göstermektedir.” dedi.

Rama, “İnsanların serbest dolaşımı, malların, sermayenin ve hizmetlerin hareketi. Geçmişte yaşamak istemiyoruz, bu girişimle Avrupa Birliği gibi bu bölgeye örnek olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği ülkeleri gibi bir ritim ve hareket içinde olmak yerine, neden son 500 yılda olduğu gibi sınırlarla kapalı, arkamız dönük beklenilmesi gerektiği sorusunu soran Rama, “AB’ye entegre olduğumuz an, şimdi yaptığımızı yapacağız, ama şimdi AB olmadan yapıyoruz. Yani yarın AB’nin bir parçası olduğumuzda, bölgemizde bu dört özgürlüğün etkinleştirilip etkinleştirilemeyeceği tartışması olmayacak.” diye konuştu.

Rama, kaybedilen zamanın bir kısmını geri kazanmak için her şeyin yapılması gerektiğini belirterek, AB entegrasyonunun yalnızca dört özgürlüğe bağlı olmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Üsküp’te bugün düzenlenen Ekonomik Forum’da, şimdiye kadar “Mini” Schengen” olarak anılan girişimin adı değiştirilecek.

Önceki Haber

Yunanistan, Ürdün ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi liderleri Atina’da bir araya geldi

Sonraki Haber

Vuçiç: 1 Ocak 2023’ten itibaren ülkelerimiz arasında sınır olmayacak